Blog Centrum Weterynaryjnego Ekovet - Wrocław
Blog

Blog

Czy Twój kot nieustannie drapie się w uszach i okazuje oznaki dyskomfortu, a czasami nawet bólu? Jeśli tak, to może to być sygnał, że Twoje zwierzę cierpi na infekcję uszu lub inne schorzenie wymagające natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. 

Właściciele psów często traktują swoje czworonogi jak członków rodziny, chcąc zapewnić im jak najlepsze warunki życia oraz zdrową i smaczną dietę. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektóre produkty spożywcze, które są dla nas bezpieczne i zdrowe, mogą być szkodliwe dla naszych pupili

Narkoza u zwierząt jest rutynową i bezpieczną procedurą przeprowadzaną przez weterynarzy w różnych sytuacjach. Jednak jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, istnieje pewne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka ważnych informacji na ten temat.

Badanie krwi zwierząt domowych jest bardzo ważnym elementem dbania o ich zdrowie. Jest to procedura prosta do przeprowadzania i niestety konieczna w wielu przypadkach. W artykule omówimy, kiedy warto wykonać badanie krwi u zwierząt domowych i jak wygląda jego przebieg.

Zwierzęta domowe również narażone są na osadzanie się płytki nazębnej, kamienia nazębnego, a także różne choroby zębów i dziąseł. Przekonaj się, jakie są najczęstsze problemy dentystyczne u psów i kotów oraz jak można im skutecznie przeciwdziałać.

Większość psów i kotów z niecierpliwością czeka na posiłki i jest łasa na smakołyki. Kiedy więc zwierzak nagle odmawia jedzenia, opiekunowie bywają zaniepokojeni. Czy jest to powód, aby udać się do lekarza weterynarii ? 

Profilaktyka chorób serca u zwierząt polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu niezbędnych badań. Już podczas osłuchiwania serca lekarz weterynarii może stwierdzić występowanie niepokojących szmerów. To stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Jest jednak znacznie więcej symptomów, które powinny składać opiekunów psów czy kotów do wizyty w gabinecie kardiologicznym dla zwierząt.

Łysienie u psa może mieć różne przyczyny. Nie zawsze jest to objaw poważnego schorzenia. Czasami wypadanie sierści wynika z reakcji alergicznej wywołanej np. składnikiem pokarmu czy substancją zawartą w kosmetykach. Jeśli jednak zauważasz o swojego pupila takie dolegliwości, powinieneś udać się do weterynarza.

Gdy pies lub kot uporczywie się drapie i nie jesteś w stanie w żaden sposób go powstrzymać, warto udać się do dermatologa dla zwierząt. Usilne drapanie może być objawem chorób skóry lub innych dolegliwości na tle immunologicznym, metabolicznym, zakaźnym lub hormonalnym. Istotna jest przy tym możliwie jak najszybsza reakcja, szczególnie jeśli dochodzi do uszkodzenia skóry lub wgryzania się w konkretne miejsce. Bardzo ważne jest, aby rozpoznać przyczynę tego zachowania i wdrożyć stosowne leczenie.

Sterylizacja i kastracja to podstawowe zabiegi profilaktyczne wykonywane u psów i kotów, których głównym celem jest przeciwdziałanie niekontrolowanemu rozrodowi. Oprócz tego jest to sposób, aby zmniejszyć, a nawet wyeliminować liczne choroby układu rozrodczego u zwierząt towarzyszących. Cała procedura ma charakter chirurgiczny, dlatego też wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania pupila. O czym należy pamiętać przed i po zabiegu sterylizacji lub kastracji?

Jaskra to stosunkowo częsta u psów choroba degeneracyjna oka, do której dochodzi w wyniku podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Bez prawidłowego rozpoznania i możliwie jak najszybciej wdrożonego leczenia może dojść do całkowitej utraty widzenia. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje jaskry. Najczęściej diagnozowana jest jaskra wtórna, która rozwija się w wyniku wcześniej występującego innego procesu chorobowego. Wyróżniamy też jaskrę pierwotną, która najczęściej jest dziedziczna. Trzecim rodzajem schorzenia jest jaskra wrodzona, która występuje stosunkowo rzadko, jednak w tym wpisie to właśnie jej poświęcimy nieco więcej uwagi.

Zespół suchego oka, inaczej suche zapalenie rogówki, to problem wynikający z niedoboru łez spowodowany zmniejszoną produkcją warstwy wodnej filmu łzowego. To stosunkowo częste schorzenie oczu psów. Główną przyczyną jest podłoże autoimmunologiczne, jednak choroba powierzchni gałki ocznej może się rozwinąć również w wyniku m.in. urazów, infekcji, powikłań chorób pozaukładowych, spożywania niektórych leków itp. Na zespół suchego oka najbardziej narażone są psy takich ras jak: cocker-spaniel, buldog, mops, yorkshire terrier.

Zespół suchego oka u psów początkowo daje pozornie łagodne objawy — zaczerwienienie oczu, ewentualnie zwyrodnienia na spojówce i rogówce. Każdy właściciel czworonoga powinien jednak pamiętać, że tego typu dolegliwości mogą wskazywać na bardzo poważny problem, który bez stosownego leczenia może doprowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku (w skrajnych przypadkach nawet do utraty gałki ocznej). Szybka interwencja weterynarza-okulisty jest koniecznością. Dowiedz się, jakie są główne symptomy zespołu suchego oka oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie tego schorzenia.

To zupełnie naturalne, że dla swojego pupila chcesz jak najlepiej. Bez względu na to, czy jest to pies, kot, chomik, czy szczur, pragniesz zapewnić im bezpieczeństwo, komfortowe warunki do odpoczynku, wysokiej jakości żywność. Nie ma też nic dziwnego w tym, że kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy zdrowotne, poszukujesz jak najlepszej opieki dla swojego czworonoga. Jakimi cechami powinien wyróżniać się godny zaufania lekarz weterynarii?

Strona 1 z 3

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.