Czy domowe jedzenie dla psa jest dla niego zdrowe?

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Wszyscy właściciele psów pragną, by były one zdrowe i szczęśliwe. Dlatego staramy się dbać między innymi o odpowiednie odżywianie swoich pupili – sprawdzamy skład karmy suchej lub mokrej, kupujemy specjalne przysmaki, ale często także zaczynamy gotować naszemu psu domowe jedzenie. Czy to ostatnie rozwiązanie jest zdrowe dla naszych czworonożnych przyjaciół? A jeśli tak, to czy pies może jeść wszystko to, co ludzie? Sprawdźmy.

Domowe jedzenie czy gotowa karma – co wybrać?

Tak samo jak w przypadku ludzi, psia dieta musi być odpowiednio zbilansowana, aby dostarczała naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników umożliwiających zdrowe funkcjonowanie. Dlatego gotowa karma z dobrym składem będzie dobrym wyborem, jeśli nie mamy możliwości bądź nie potrafimy w inny sposób odpowiednio zbilansować diety naszego psa. Karmy dla szczeniąt składają się na przykład z wyselekcjonowanych rodzajów mięsa i warzyw, które są szczególnie ważne w pierwszym roku życia psa. Są też komponowane przez doświadczonych specjalistów. Ważne jednak, by karma ta - zarówno sucha, jak i mokra – faktycznie miała dobry skład i dostarczała wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Aby zrozumieć, dlaczego to takie ważne, przypatrzmy się własnemu sposobowi odżywiania. Oczywiście, że możemy jeść na co dzień niezdrowe, przetworzone produkty czy fast food i nawet jesteśmy w stanie się tym najeść. Ale czy taki sposób odżywiania na dłuższą metę przysłuży się naszemu zdrowiu? Z pewnością nie - może wręcz znacząco je pogorszyć. Podobnie wygląda sprawa z jedzeniem dla psów. Karma złej jakości nie będzie dostarczać naszemu pupilowi wszystkiego tego, czego on potrzebuje, a z czasem może nawet doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Oczywiście, wszystkich tych potrzebnych składników można także dostarczyć samodzielnie komponując domowe posiłki dla swojego psa – trzeba jednak robić to z głową i wiedzieć, co można podać i w jakiej ilości, a czego należy stanowczo unikać.

Domowe jedzenie – co można podać psu?

Najważniejsza kwestia, jaką koniecznie trzeba zrozumieć, to fakt, że pies nie może jeść tego samego co inni domownicy. Psi układ pokarmowy znacząco różni się od ludzkiego, dlatego nasi czworonożni przyjaciele mają zupełnie inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki oraz inny sposób ich przyswajania. Przede wszystkim – pies jest mięsożercą. Dlatego to właśnie mięso powinno stanowić podstawę jego diety. Będzie to dla naszego pupila doskonałe źródło białka i energii. Mięso możemy podawać zarówno surowe (wtedy koniecznie po przemrożeniu), jak i gotowane – obie wersje mają swoich zwolenników i przeciwników. Rodzaje mięsa mogą, a nawet powinny, być w diecie psa bardzo różnorodne. Nie skupiajmy się jedynie na drobiu czy wołowinie - od czasu do czasu możemy też bez wahania podać mu podroby, takie jak wątroba czy żołądki drobiowe, ale także ryby bądź konserwy rybne czy jajko – ugotowane lub na surowo. To także będą dobre źródła białka dla naszego psiaka. Komponując dietę dla swojego pupila nie można też zapominać o zdrowych tłuszczach, które będą pomocne na przykład w przyswajaniu spożytych składników odżywczych. Mogą to być oleje roślinne (niegotowane), ale także twaróg czy siemię lniane. No i oczywiście węglowodany, których powinno być w diecie około 10 % - mogą to być odpowiednio ugotowane ryż czy makaron. Jest to składnik ważny, ale pełni przede wszystkim rolę wypełniacza, który ma za zadanie bardziej nasycić naszego psiaka. Nie powinien więc być dominującym składnikiem posiłku, a jedynie dodatkiem. Wiele osób jako wypełniacz gotuje także kaszę, jednak nie każda kasza służy psom - niektóre rodzaje kaszy mogą powodować rewolucje żołądkowe, a niektóre w ogóle nie są przez psy trawione. Doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej diety będą owoce i warzywa – jednak nie wszystkie są dla psa wskazane. Bezpiecznie będzie podać psu marchewkę, groszek, fasolkę szparagową czy ugotowane ziemniaki. Komponując dietę dla naszego pupila musimy koniecznie wziąć pod uwagę czynniki takie jak: wiek psa (im młodszy, tym więcej mięsa potrzebuje), temperament (pies aktywny może zjeść więcej), masę ciała (powinna być kontrolowana poprzez dietę) oraz zdrowie (niektóre choroby wykluczają podawanie pewnych składników).

Domowe jedzenie – czego nie wolno podawać psu?

Wiemy już, że można przygotować w domu odpowiednio zbilansowane i zdrowe posiłki dla naszego psiaka. Należy jednak pamiętać, że są produkty, które naszemu psu zaszkodzą, a mogą nawet doprowadzić do śmierci. Takich produktów trzeba kategorycznie unikać i uczulić na to wszystkich domowników oraz gości, którzy często mają ochotę naszego psa dokarmiać zawartością własnych talerzy. Należy zapamiętać jedną bardzo ważną zasadę - pies to nie śmietnik! Nie możemy więc wrzucać mu do miski wszystkiego, co nam zostało, co spadło na podłogę, co już zaczyna się psuć. To bardzo prosta droga do problemów zdrowotnych, a leczenie u weterynarza będzie z pewnością droższe niż kupowanie zdrowych produktów dla naszego psiaka. Jakich produktów należy więc unikać? Do takich rzeczy należą z pewnością: gotowane kości (mogą się pokruszyć i spowodować poważne problemy w układzie pokarmowym), popsute jedzenie (zawiera związki chemiczne, które mogą doprowadzić nawet do zgonu!), cebula czy czosnek (trujące!), rodzynki czy winogrona (toksyczne!), słodzik (ksylitol) i oczywiście czekolada.

Podsumowując: czy domowe jedzenie dla psa jest dla niego zdrowe? Tak! Ale tylko w przypadku, gdy mamy dostateczną wiedzę na temat odpowiedniego komponowania posiłków, a także produktów, które można podawać, a których unikać. Jeśli nie jesteś pewien, że dobrze dobierasz posiłki dla swojego pupila, skontaktuj się z naszym weterynaryjnym Centrum Dietetyki, gdzie weterynarz pomoże ustalić właściwą dietę bądź dobrać odpowiednią gotową karmę, uwzględniając potrzeby Twojego psiaka.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.