Kot za ciągle drapie się uszach? Lepiej zabierz go do lecznicy

Czy Twój kot nieustannie drapie się w uszach i okazuje oznaki dyskomfortu, a czasami nawet bólu? Jeśli tak, to może to być sygnał, że Twoje zwierzę cierpi na infekcję uszu lub inne schorzenie wymagające natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. 

Przyczyny podrażnienia uszu u kotów

Podrażnienie uszu u kotów może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich to infekcje bakteryjne lub grzybicze, obecność pasożytów (np. roztoczy), alergie pokarmowe lub środowiskowe oraz urazy mechaniczne. Czasami przyczyną problemu może być także nadmierna ilość woskowiny, która gromadzi się w przewodzie słuchowym.

Objawy problemów z uszami u kotów

Objawy problemów z uszami u kotów mogą być różne, ale najczęściej obejmują intensywne drapanie się w okolicy uszu, potrząsanie głową, opadanie jednego lub obu uszu oraz nieprzyjemny zapach wydzieliny. W przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych można również zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk skóry wokół uszu oraz ropną wydzielinę. Jeśli zauważysz u swojego kota którekolwiek z tych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Diagnostyka problemów z uszami u kotów

Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz weterynarii przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz dokładne badanie uszu Twojego kota. W niektórych przypadkach może być konieczne pobranie próbki wydzieliny z ucha w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które pozwolą na określenie rodzaju infekcji. Lekarz weterynarz może również zlecić dodatkowe badania, takie jak testy alergiczne, jeśli podejrzewa, że przyczyną problemu są alergie.

Leczenie problemów z uszami u kotów

Leczenie problemów z uszami u kotów zależy od przyczyny schorzenia. W przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych lekarz weterynarii przepisze odpowiednie leki, takie jak antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. Jeśli problem wynika z obecności pasożytów, stosuje się preparaty przeciwpasożytnicze. W przypadku alergii konieczne może być wprowadzenie zmian w diecie kota lub stosowanie leków przeciwalergicznych.

Ważne jest również utrzymanie czystości uszu kota i regularne ich kontrolowanie. Lekarz weterynarii może zalecić stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia uszu, które pomogą usunąć nadmiar woskowiny i zapobiec nawrotom infekcji.

 

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.