Jakie szczepienia powinniśmy wykonać zwierzętom domowym?

Każdy opiekun zwierzęcia domowego chce, żeby jego podopieczny był wolny od zmartwień i schorzeń. Dlatego na różne sposoby stara się dbać o jego dobrostan. Troszczy się o jego dietę poprzez kupno odpowiedniej karmy i ma na względzie jego higienę. Kiedy trzeba, kąpie swojego psa lub kota albo poddaje swojego czworonoga zabiegom pielęgnacyjnym u groomera.

Elementem dbania o dobrostan zwierzęcia jest też wykonywanie szczepień. Działanie to ma u domowych pupili taki sam cel jak u ludzi. Ma zapobiegać niekiedy śmiertelnym chorobom poprzez wytworzenie w organizmie przeciwciał w odpowiedzi na szczepionkę. Co prawda czasem nie są one w stanie całkowicie powstrzymać rozwoju choroby, niemniej jednak pozwalają na znaczne zmniejszenie objawów i złagodzenie przebiegu, a także na zminimalizowanie ryzyka powikłań.

Szczepienia obowiązkowe i nieobowiązkowe

Jakiego rodzaju szczepienia powinniśmy wykonywać naszym milusińskim? Zarówno w przypadku psów, jak i kotów wychodzących podstawowym szczepieniem jest oczywiście to przeciw wściekliźnie. Jednak podczas gdy u psów ma ono charakter obowiązkowy, koty nie muszą mu poddawać się, o ile nie wychodzą na dwór. Ogólnie rzecz biorąc, opiekunowie kotów dysponują w tym względzie większą wolnością niż osoby posiadające psy, gdyż ich podopiecznych nie obejmują żadne obowiązkowe szczepienia ochronne. W przypadku kotów szczepienia mają jedynie charakter fakultatywny. Niemniej każde zwierzę powinno zostać odpowiednio zabezpieczone przeciwko chorobom zakaźnym. Mimo że nie ma urzędowego obowiązku wykonywania szczepień. Zawsze wiążą się one z dodatkowym zabezpieczeniem naszych podopiecznych. Jeśli chodzi o psy, takim nieobowiązkowymi, lecz zalecanymi szczepieniami, są chociażby te chroniące przed nosówką, parwowirozą oraz chorobą Rubartha, kaszlem kenelowym czy leprosoirozą. U kotów warto z kolei zadbać o ochronę przed kocim katarem oraz panlekupenią.

Dokonując szczepień zwierząt domowych, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zabiegi takie należy przeprowadzać tylko na w pełni zdrowych pupilach. Ponadto terminy szczepień trzeba dostosować indywidualnie do każdego zwierzęcia, biorąc pod uwagę środowisko, w jakim żyje oraz tryb życia, jaki prowadzi. Nasz zespół chętnie doradzi i pomoże dobrać odpowiedni program profilaktyczny.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.