Jakie szczepienia powinniśmy wykonać zwierzętom domowym?

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Każdy opiekun zwierzęcia domowego chce, żeby jego podopieczny był wolny od zmartwień i schorzeń. Dlatego na różne sposoby stara się dbać o jego dobrostan. Troszczy się o jego dietę poprzez kupno odpowiedniej karmy i ma na względzie jego higienę. Kiedy trzeba, kąpie swojego psa lub kota albo poddaje swojego czworonoga zabiegom pielęgnacyjnym u groomera.

Elementem dbania o dobrostan zwierzęcia jest też wykonywanie szczepień. Działanie to ma u domowych pupili taki sam cel jak u ludzi. Ma zapobiegać niekiedy śmiertelnym chorobom poprzez wytworzenie w organizmie przeciwciał w odpowiedzi na szczepionkę. Co prawda czasem nie są one w stanie całkowicie powstrzymać rozwoju choroby, niemniej jednak pozwalają na znaczne zmniejszenie objawów i złagodzenie przebiegu, a także na zminimalizowanie ryzyka powikłań.

Szczepienia obowiązkowe i nieobowiązkowe

Jakiego rodzaju szczepienia powinniśmy wykonywać naszym milusińskim? Zarówno w przypadku psów, jak i kotów wychodzących podstawowym szczepieniem jest oczywiście to przeciw wściekliźnie. Jednak podczas gdy u psów ma ono charakter obowiązkowy, koty nie muszą mu poddawać się, o ile nie wychodzą na dwór. Ogólnie rzecz biorąc, opiekunowie kotów dysponują w tym względzie większą wolnością niż osoby posiadające psy, gdyż ich podopiecznych nie obejmują żadne obowiązkowe szczepienia ochronne. W przypadku kotów szczepienia mają jedynie charakter fakultatywny. Niemniej każde zwierzę powinno zostać odpowiednio zabezpieczone przeciwko chorobom zakaźnym. Mimo że nie ma urzędowego obowiązku wykonywania szczepień. Zawsze wiążą się one z dodatkowym zabezpieczeniem naszych podopiecznych. Jeśli chodzi o psy, takim nieobowiązkowymi, lecz zalecanymi szczepieniami, są chociażby te chroniące przed nosówką, parwowirozą oraz chorobą Rubartha, kaszlem kenelowym czy leprosoirozą. U kotów warto z kolei zadbać o ochronę przed kocim katarem oraz panlekupenią.

Dokonując szczepień zwierząt domowych, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zabiegi takie należy przeprowadzać tylko na w pełni zdrowych pupilach. Ponadto terminy szczepień trzeba dostosować indywidualnie do każdego zwierzęcia, biorąc pod uwagę środowisko, w jakim żyje oraz tryb życia, jaki prowadzi. Nasz zespół chętnie doradzi i pomoże dobrać odpowiedni program profilaktyczny.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.