Jak przygotować zwierzę do kastracji lub sterylizacji?

Sterylizacja i kastracja to podstawowe zabiegi profilaktyczne wykonywane u psów i kotów, których głównym celem jest przeciwdziałanie niekontrolowanemu rozrodowi. Oprócz tego jest to sposób, aby zmniejszyć, a nawet wyeliminować liczne choroby układu rozrodczego u zwierząt towarzyszących. Cała procedura ma charakter chirurgiczny, dlatego też wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania pupila. O czym należy pamiętać przed i po zabiegu sterylizacji lub kastracji?

Kiedy zaplanować sterylizację lub kastrację?

Termin sterylizacji lub kastracji należy zaplanować z lekarzem weterynarii. W przypadku suczek zalecane jest, aby zabieg wykonany był ok. 2-3 miesiące po ostatniej cieczce (niezalecane się  wykonywać go  w trakcie cieczki). Oprócz tego  tuż przed wyznaczoną datą nie należy psa szczepić i odrobaczać. Jeśli istnieje taka konieczność, należy to zrobić przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Warto też unikać wszelkich sytuacji, które mogłyby osłabić odporność zwierzęcia lub narazić go na niekorzystne dolegliwości zdrowotne. Przykładowo, przed zabiegiem nie należy zmieniać karmy i przysmaków, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia niestrawności czy alergii pokarmowej.

Niezbędne badania przed kastracją lub sterylizacją

Lekarz weterynarz po wstępnej kontroli stanu zdrowia zwierzęcia zaleca, jakie badania powinny być wykonane przed zabiegiem. U zwierząt zdrowych zwykle wykonywane jest badanie palpacyjne narządów wewnętrznych i węzłów chłonnych, badania osłuchowe pracy serca i płuc, pomiar temperatury ciała oraz badania krwi. W przypadku zwierząt starszych, ras predysponowanych lub leczonych na choroby przewlekłe może być wskazane rozszerzenie kwalifikacji o konsultacje kardiologiczną.

O czym pamiętać bezpośrednio przed zabiegiem?

W dniu zabiegu zwierzę powinno być na czczo, należy również ograniczyć spożywanie wody przed zabiegiem. W tym czasie nie można podawać ani karmy, ani smaczków. Ważne jest też, aby bezpośrednio przed operacją pupil się wypróżnił.

Po zabiegu

Opiekun odbiera po zabiegu zwierzę, które jest już wybudzone z narkozy. Pies lub kot jest już przytomny, ale może być osłabiony, intensywnie się ślinić, a nawet zwymiotować czy załatwić się pod siebie. Tego typu zachowania są normalne i w zdecydowanej większości mijają samoczynnie. Zwierzę jest pod opieką i obserwacją lekarza, który decyduje czy i kiedy można zabrać go do domu.

Odbierając zwierzę, warto zadbać o jego komfort cieplny, ponieważ po narkozie temperatura ciała jest nieco niższa. Warto je okryć cienkim, pomagającym utrzymać ciepło materiałem. Podczas transportu warto podłożyć pod ciało pupila podkład na wypadek popuszczania moczu lub wymiotów. W okresie pooperacyjnym należy przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii, podawać niezbędne leki i stawić się na wizytę kontrolną w wyznaczonym terminie.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.