Jak zdiagnozować zespół suchego oka u psa?

Zespół suchego oka u psów początkowo daje pozornie łagodne objawy — zaczerwienienie oczu, ewentualnie zwyrodnienia na spojówce i rogówce. Każdy właściciel czworonoga powinien jednak pamiętać, że tego typu dolegliwości mogą wskazywać na bardzo poważny problem, który bez stosownego leczenia może doprowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku (w skrajnych przypadkach nawet do utraty gałki ocznej). Szybka interwencja weterynarza-okulisty jest koniecznością. Dowiedz się, jakie są główne symptomy zespołu suchego oka oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie tego schorzenia.

Przyczyny zespołu suchego oka

Zespół suchego oka, inaczej suche zapalenie rogówki i spojówki, pojawia się w wyniku zaburzeń w systemie wydzielania łez (patologia homeostazy łez). To bardzo poważne i bolesne schorzenie, na które szczególnie narażone są psy małych ras, takich jak pudel, yorkshire terrier, cocker-spaniel, shih tzu, pekińczyk, buldog angielski. Do najczęstszych przyczyn zespołu suchego oka zaliczamy:

  • brak lub niedorozwój gruczołów łzowych,
  • niedostateczne wydzielanie łez (spowodowane np. zaburzeniami immunologicznymi),
  • nadmierne parowanie łez (spowodowane brakiem warstwy lipidowej oka),
  • urazy w obrębie oczodołu,
  • stosowanie niektórych leków (mogą mieć charakter tymczasowego lub trwałego uszkodzenia gruczołów łzowych).

Objawy zespołu suchego oka

Do podstawowych objawów zespołu suchego oka, które powinny skłonić do wizyty u okulisty dla zwierząt, zaliczamy:

  • zaczerwienione, podrażnione oczy,
  • gromadzenie się wydzieliny, przybierającej postać gęstego, często ropnego śluzu,
  • sklejanie powiek.

Pies odczuwa wyraźny dyskomfort z powodu nieprzyjemnego uczucia, a nawet ból, dlatego pociera oczy łapą lub trze głową o różne przedmioty, np. o ścianę, dywan. Niestety takie zachowania mogą tylko pogłębiać problemy, prowadząc do mechanicznych urazów i uszkodzenia rogówki.

Diagnozowanie zespołu suchego oka

Im wcześniej zdiagnozowane schorzenie, tym łatwiej będzie je wyleczyć. Dlatego też niezbędna jest możliwie jak najszybsza interwencja weterynarza-okulisty. To jedyny sposób, aby przeciwdziałać poważnym, często nieodwracalnym uszkodzeniom. Przy podejrzeniu występowania zespołu suchego oka wykonywany jest test Schirmera. Badanie polega na wprowadzeniu pod dolną powiekę niewielkiej tasiemki, która wchłania produkowane przez oko łzy. Na odpowiednio wyskalowanej podziałce można odczytać stopień nawilżenia oka. Test przeprowadza się w obydwu oczach.

Oprócz tego weterynarz może wykonać nieinwazyjny czas przerwania filmu łzowego w celu oceny jakości i ilości filmy łzowego oraz pomiaru grubości warstwy lipidowej, a także badanie mające na celu ocenę osmolarności filmu łzowego.

Leczenie zespołu suchego oka

Leczenie zespołu suchego oka w dużej mierze zależy od specyfiki i stopnia zaawansowania problemu. W niektórych przypadkach może trwać nawet przez całe życie psa. Najczęściej podawane są leki przeciwzapalne przeciwdziałające rozwojowi infekcji oraz antybiotyki, które mają zapobiegać zakażeniu bakteryjnemu. Oprócz tego wskazane może być stosowanie preparatów pobudzających oczy do produkcji łez i ułatwiające ich przepływ przez kanaliki łzowe (parasympatykomimetyki), a także produkty łzozastępcze, które sprzyjają w odbudowie warstwy lipidowej rogówki.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.