Najczęstsze problemy dentystyczne u zwierząt domowych

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Zwierzęta domowe również narażone są na osadzanie się płytki nazębnej, kamienia nazębnego, a także różne choroby zębów i dziąseł. Przekonaj się, jakie są najczęstsze problemy dentystyczne u psów i kotów oraz jak można im skutecznie przeciwdziałać.

Na jakie problemy i schorzenia stomatologiczne narażone są psy i koty?

U zwierząt domowych może z czasem rozwinąć się płytka nazębna, która jest osadem bakterii, resztek pokarmy, złuszczonych nabłonków i śluzu. Zbiera się i pokrywa powierzchnię zębów. Jeśli nie jest sukcesywnie usuwana, ze zwapnionego osadu bakteryjnego tworzy się kamień nazębny, który z kolei stanowi siedlisko bakterii odpowiedzialnych zarówno za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, jak i stany zapalne dziąseł, ból, a nawet wypadanie zębów.

To nie jedyne problemy stomatologiczne, na jakie mogą być narażone psy i koty. Oprócz tego mogą występować u nich choroby przyzębia. Do najważniejszych objawów tego typu schorzeń zaliczamy zapalenie dziąseł, przykry zapach z jamy ustnej, ból, ruchomość zębów, a w konsekwencji ich utrata.

Oprócz tego zwierzęta mogą być narażone na różne uszkodzenia zębów, np. złamania czy ubytki w szkliwie. Co ważne, również czworonogów dotyczą takie problemy, jak wady zgryzu, wady rozwojowe, choroby błony śluzowej, a nawet choroby nowotworowe.

Profilaktyka chorób stomatologicznych u zwierząt

Warto regularnie odwiedzać stomatologa dla zwierząt we Wrocławiu. Warto umówić się na wizytę, nawet jeśli nie zauważasz u swojego pupila niepokojących objawów. Podczas wizyt kontrolnych można wykryć problemy możliwie jak najwcześniej, dzięki czemu ich leczenie jest łatwiejsze i mniej stresujące dla zwierzęcia. Oprócz tego jest to najlepszy sposób, aby podjąć stosowne kroki w ramach profilaktyki, np. przeprowadzając zabieg usuwania kamienia nazębnego.

 

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.