Najczęstsze problemy dentystyczne u zwierząt domowych

Zwierzęta domowe również narażone są na osadzanie się płytki nazębnej, kamienia nazębnego, a także różne choroby zębów i dziąseł. Przekonaj się, jakie są najczęstsze problemy dentystyczne u psów i kotów oraz jak można im skutecznie przeciwdziałać.

Na jakie problemy i schorzenia stomatologiczne narażone są psy i koty?

U zwierząt domowych może z czasem rozwinąć się płytka nazębna, która jest osadem bakterii, resztek pokarmy, złuszczonych nabłonków i śluzu. Zbiera się i pokrywa powierzchnię zębów. Jeśli nie jest sukcesywnie usuwana, ze zwapnionego osadu bakteryjnego tworzy się kamień nazębny, który z kolei stanowi siedlisko bakterii odpowiedzialnych zarówno za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, jak i stany zapalne dziąseł, ból, a nawet wypadanie zębów.

To nie jedyne problemy stomatologiczne, na jakie mogą być narażone psy i koty. Oprócz tego mogą występować u nich choroby przyzębia. Do najważniejszych objawów tego typu schorzeń zaliczamy zapalenie dziąseł, przykry zapach z jamy ustnej, ból, ruchomość zębów, a w konsekwencji ich utrata.

Oprócz tego zwierzęta mogą być narażone na różne uszkodzenia zębów, np. złamania czy ubytki w szkliwie. Co ważne, również czworonogów dotyczą takie problemy, jak wady zgryzu, wady rozwojowe, choroby błony śluzowej, a nawet choroby nowotworowe.

Profilaktyka chorób stomatologicznych u zwierząt

Warto regularnie odwiedzać stomatologa dla zwierząt we Wrocławiu. Warto umówić się na wizytę, nawet jeśli nie zauważasz u swojego pupila niepokojących objawów. Podczas wizyt kontrolnych można wykryć problemy możliwie jak najwcześniej, dzięki czemu ich leczenie jest łatwiejsze i mniej stresujące dla zwierzęcia. Oprócz tego jest to najlepszy sposób, aby podjąć stosowne kroki w ramach profilaktyki, np. przeprowadzając zabieg usuwania kamienia nazębnego.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.