Jak przygotować zwierzę do zabiegu chirurgicznego?

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

W praktyce chirurgia zwierząt stanowi jedną z najbardziej wymagających dziedzin weterynarii. W jej przypadku kluczowe znaczenie ma jednak nie tylko doświadczenie specjalisty, ale również to, jak pupil zostanie przygotowany do takiej procedury medycznej. Jak powinno wyglądać to w praktyce?

Proces przygotowania zwierzęcia do zabiegu chirurgicznego

Proces przygotowania zaczyna się wraz ze skierowaniem pupila na zabieg. Zdarza się też, że konieczna już na tym etapie jest konsultacja z innym specjalistą, który może zalecić dodatkową kontrolę. Niezbędne staje się również wykonanie badań krwi oraz odbycie konsultacji kardiologicznej, aby ocenić, czy parametry są prawidłowe i możliwe będzie wykonanie zabiegu z zakresu chirurgii zwierząt. Jeśli konkretne wskazania wykroczą poza bezpieczne normy, zazwyczaj nieodzowne będzie przełożenie takiego zabiegu.

Przygotowanie tuż przed zabiegiem

Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu chirurgicznego w dużej mierze spoczywa również na opiekunie. Powinien on zadbać przede wszystkim o utrzymanie głodówki zwierzęcia, która w zależności od wskazań lekarza weterynarii zazwyczaj trwa od 8 do 12 godzin. Oczywiście nie można w tym czasie zapominać o wodzie, którą należy odstawić jedynie na 4 godziny przed ustaloną godziną wykonania zabiegu.

W krótkim czasie przed wykonaniem operacji opiekun nie powinien również wymagać od zwierzęcia nadmiernej aktywności fizycznej. Mimo to w większości przypadków zalecany będzie zwykły spacer, pozwalający na oddanie kału oraz moczu.

Podpisanie dokumentów

Zazwyczaj tuż przed wykonaniem procedury medycznej, lekarz weterynarii przekazuje opiekunowi zwierzęcia odpowiednią dokumentację. Zawarte są w niej informacje odnośnie ryzyka związanego z operacją, najczęściej wraz z krótkim opisem. Po zapoznaniu się z podanymi informacjami opiekun będzie mógł podpisać dokument stanowiący zgodę na przeprowadzenie takiego zabiegu.

Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu chirurgicznego w większości przypadków wygląda bardzo podobnie. Mogą zdarzyć się jednak pewne odstępstwa od normy, o których lekarz weterynarii na pewno poinformuje opiekuna pupila.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.