Jak można leczyć zespół suchego oka u psów?

Zespół suchego oka, inaczej suche zapalenie rogówki, to problem wynikający z niedoboru łez spowodowany zmniejszoną produkcją warstwy wodnej filmu łzowego. To stosunkowo częste schorzenie oczu psów. Główną przyczyną jest podłoże autoimmunologiczne, jednak choroba powierzchni gałki ocznej może się rozwinąć również w wyniku m.in. urazów, infekcji, powikłań chorób pozaukładowych, spożywania niektórych leków itp. Na zespół suchego oka najbardziej narażone są psy takich ras jak: cocker-spaniel, buldog, mops, yorkshire terrier.

Zespół suchego oka: rozpoznanie

Do najważniejszych objawów zespołu suchego oka zaliczamy:

  • ból,
  • światłowstręt,
  • podrażnienie i przekrwienie oczu,
  • wysunięcie trzeciej powieki,
  • zapalenie spojówek,
  • obecność wydzieliny,
  • zmiany zapalne i degeneracyjne w rogówce — w późniejszej fazie choroby.

W ramach diagnostyki weterynaryjnej przeprowadza się test Schirmera. Polega on na wprowadzeniu pod powiekę części bibułki z podziałką milimetrową na czas jednej minuty. W ten sposób okulista-weterynarz mierzy ilość wyprodukowanych łez. Prawidłowo funkcjonujące gruczoły w ciągu jednej minuty wytwarzają 15 mm cieczy łzowej. Jeśli więc łzy zamoczą mniej niż 10 mm bibułki, diagnozowany jest zespół suchego oka.

Leczenie zespołu suchego oka u psów

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, które mogą wskazywać na zespół suchego oka, konieczna jest niezwłoczna wizyta w gabinecie okulistycznym dla zwierząt. Jest to choroba, która wymaga nie tylko odpowiedniej pomocy weterynaryjnej, ale i zaangażowania właściciela. W większości przypadków leczenie bywa trudne, a niekiedy może trwać nawet do końca życia psa.

Najczęściej podawane są zwierzęciu leki przeciwzapalne, które mają na celu zapobieganie rozwojowi infekcji, a także antybiotyki przeciwdziałające zakażeniu bakteryjnemu. Oprócz tego wskazane może być też stosowanie preparatów pobudzających oczy do produkcji łez i ułatwiających ich przepływ przez kanaliki łzowe. Weterynarz może też zalecić podawanie psu produktów łzozastępczych, które pomagają w odbudowie warstwy lipidowej rogówki.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.