Pupil nie chce jeść. Czy to powód, żeby iść do weterynarza?

Większość psów i kotów z niecierpliwością czeka na posiłki i jest łasa na smakołyki. Kiedy więc zwierzak nagle odmawia jedzenia, opiekunowie bywają zaniepokojeni. Czy jest to powód, aby udać się do lekarza weterynarii ? 

Dlaczego zwierzę nie chce jeść? Przyczyny braku apetytu 

Zasadniczo chwilowy brak apetytu nie jest niczym podejrzanym, pod warunkiem, że nie trwa zbyt długo i nie pojawiają się inne objawy. Jeśli mija dzień, a pupil nie patrzy w stronę pełnej miski i odmawia nawet swoich ulubionych smaczków, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. 

Czasami przyczyny braku apetytu u zwierzaka bywają błahe, np. zmiana karmy, która niezbyt przypadła mu do gustu, stresujące sytuacje w jego życiu, zmiana otoczenia itd. Niestety jest to również objaw poważniejszych dolegliwości, a nawet groźnych chorób, jak np. obecność pasożytów, infekcja jamy ustnej, schorzenia przewodu pokarmowego czy nowotwory. Bardzo ważne jest w tym przypadku, aby zwrócić uwagę na objawy towarzyszące, takie jak np.: 

  • ospałość, zmęczenie i niechęć do aktywności, 
  • spadek masy ciała, 
  • wymioty, biegunka.

Kiedy koniecznie trzeba udać się do lekarza weterynarii?

Opiekunowie nie powinni bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału, który może świadczyć o potencjalnych problemach zdrowotnych. Jeśli więc pojawiają się objawy, takie jak np. brak apetytu, zapraszamy do naszej lecznicy weterynaryjnej we Wrocławiu. Jak już zostało wspomniane, jest to absolutnie konieczne, jeśli zwierzę stanowczo odmawia jedzenia przez kilka dni, a oprócz tego pojawiają się zmiany w jego zachowaniu i objawy towarzyszące. 

Lekarz weterynarii wykona podstawowe badanie kliniczne, a jeśli będzie to konieczne ze względu na podejrzenie poważniejszych schorzeń, zleci też dodatkowe badania, np. badania krwi czy usg jamy brzusznej.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.