Kiedy trzeba zaprowadzić zwierzę na badania serca?

Profilaktyka chorób serca u zwierząt polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu niezbędnych badań. Już podczas osłuchiwania serca lekarz weterynarii może stwierdzić występowanie niepokojących szmerów. To stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Jest jednak znacznie więcej symptomów, które powinny składać opiekunów psów czy kotów do wizyty w gabinecie kardiologicznym dla zwierząt.

Wskazania do wykonania badania serca

Do wizyty w lecznicy weterynaryjnej specjalizującej się w kardiologii dla zwierząt powinny skłonić przede wszystkim niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia pracy serca, jak np. zmniejszenie tolerancji wysiłkowej, przyspieszony oddech po wysiłku, charakterystyczny kaszel przypominający odkrztuszanie itp.

Osłuchiwanie serca to przedmiotowe badanie wykonywane rutynowo u zwierząt np. w trakcie każdej wizyty czy przed planowanymi zabiegami w znieczuleniu ogólnym. To właśnie wtedy niejednokrotnie stwierdzane są szmery w sercu lub zaburzenia jego pracy, co stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Podobne postępowanie należy wdrożyć w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości na zdjęciu RTG.

Oprócz tego zaleca się wykonywanie badań serca w przypadku psów w średnim wieku (po 6. roku życia u ras dużych, po 8. roku życia u ras średnich i małych). Jeśli pies zalicza się do ras szczególnie narażonych na ryzyko wystąpienia chorób serca ( m.in CKCS, dobermany czy rasy krótkoczaszkowe), również zaleca się regularne przeprowadzanie badań kardiologicznych.

U kotów często podczas rutynowych badań można nie słyszeć szmerów sercowych, a nie wyklucza to problemów kardiologicznych, stąd u tego gatunku zaleca się badania profilaktyczne wszystkich zwierząt, zwłaszcza raz predysponowanych do HCM ( czyli choroby genetycznej - kardiomiopatii przerostowej serca) - zwłaszcza koty rasy maine coone, brytyjskiej, sfinks czy devon rex.

Jakie badania kardiologiczne u psów i kotów?

Wizyta kardiologiczna polega na szczegółowym wywiadzie z opiekunem i badaniu klinicznym zwierzęcia: osłuchaniu pracy serca i płuc, oceny jakości tętna, oceny sposobu oddychania, a także na wykonaniu USG serca (czyli wykonanie badania echokardiograficznego).

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.