Jak walczyć z otyłością u zwierząt?

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Otyłość to problem dotyczący nie tylko ludzi, lecz także ich pupili - i w przypadku tych drugich jest równie groźny. Dowiedz się, jak dbać o swoje zwierzę, by uchronić je przed niezdrowym przybraniem na wadze.

Otyłość u zwierząt ma podobne następstwa, co w przypadku występowania tego samego problemu u człowieka. Następuje otłuszczenie organów wewnętrznych, tym samym zaś wzrasta ryzyko schorzeń serca, zmian skórnych czy niewydolności oddechowej. Zagrożone są również wątroba i trzustka. Nadmierna waga zwiększa także prawdopodobieństwo wystąpienia chorób stawów.

Dlaczego moje zwierzę tyje?

Niestety, jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego przyrostu wagi u zwierząt jest fakt, że są one przez nas przekarmiane. Niekiedy wynika to z przekonania, że w ten sposób dbamy o zdrowie naszego pupila, niekiedy zaś jesteśmy przekonani, że częstym dawaniem przysmaków zasłużymy na jego miłość i oddanie. Otyłości sprzyja również brak ruchu - jeżeli nie będziemy wyprowadzać zwierzęcia na spacer lub nie zapewnimy mu wystarczającej przestrzeni do aktywności, nie będzie ono mogło spalić kalorii przyswojonych wraz z pożywieniem.

Istnieją jednak przyczyny nadwagi niezależne od nas - do nich można zaliczyć m.in. sterylizację i podeszły wiek, które są odpowiedzialne za spowolnienie metabolizmu, czy zaburzenia hormonalne wynikające z niedoczynności tarczycy. Na wzrost wagi mogą wpływać również leki podawane zwierzęciu.

Jak przeciwdziałać otyłości u zwierząt?

Gdy tylko zauważymy, że nasze zwierzę niebezpiecznie przybrało na wadze, nie czekajmy - musimy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Zaplanuje on zbilansowaną dietę naszego podopiecznego i - jeśli okaże się to niezbędne - doradzi również odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Pamiętajmy, że odchudzanie naszego pupila musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie eksperymentujmy na własną rękę ani nie stosujmy cudownych diet znalezionych w Internecie - nie tylko nie pomogą one zwierzęciu, ale mogą wpędzić je w dodatkowe schorzenia. Równie ważne jest utrzymywanie aktywności fizycznej. Jeżeli nasz podopieczny wymaga wyprowadzania na spacer, róbmy to tak często, jak jest to potrzebne - nie pozwólmy, by nasze własne lenistwo zniszczyło mu zdrowie. Jeżeli posiadamy np. królika lub świnkę morską - nie trzymajmy ich nieustannie w klatce. Zapewnijmy im na co dzień wystarczająco wiele przestrzeni do nieskrępowanego biegania. To ostatnie nie tylko pomoże nam zwalczyć nadwagę, ale też da zwierzątku radość płynącą z przebywania na swobodzie, nie zaś w zamknięciu.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.