∙ JAK PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ ZWIERZĘ DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH ∙

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

 Opiekunowie często pytają się nas, jak odpowiednio przygotować do badań specjalistycznych jak USG, RTG czy badania krwi.

Poniżej szczegółowe informacje, których przestrzeganie sprawi, że już żadne badanie Państwa pupila nie okaże się „ niediagnostyczne”

BADANIE KRWI :

Przed KAŻDYM badaniem krwi obowiązuje głodówka przynajmniej 12 godzi.  Podczas głodówki nie ograniczamy zwierzęciu wody. Dzień wcześniej wskazane jest utrzymanie diety lekkostrawnej.

Pamiętajmy również, że nawet mały kawałek ulubionego przysmaku czy dodatku ze stołu może wpłynąć na wyniki badań krwi.

 

BADANIE USG:

W przypadku badań USG również obowiązuje głodówka 12 godzin. Dodatkowo, dzień przed głodówką wymagane jest podawanie diety lekkostrawnej półpłynnej / płynnej (O jej odpowiedni dobór zadbają dietetycy z naszej recepcji – sugerujemy udać się do nich, w celu uzyskania porady). Wodę zabieramy na godzinę przed planowanym badaniem.

Zalecone jest także podawanie w dniu i jak i w przeddzień badania preparatów przeciwwzdęciowych (o szczegółowe dawkowanie zapytaj lekarza weterynarii)

Jeśli przewód pokarmowy jest wypełniony treścią i gazem, badanie jest niepełne i może być niemiarodajne. W tym wypadku oglądane są dostępne struktury, a pacjent zapisywany na powtórne badanie z prawidłowym przygotowaniem.

Ważne jest również, aby pęcherz był  wypełniony, ale też nie przepełniony.

BADANIE RTG:

Do tego badania również wymagana jest głodówka 12 godzin ze względu na trudności w przewidzeniu przebiegu badania.

Jeśli pacjent jest niespokojny lub wykazuje bolesność, konieczna jest premedykacja. W tym celu zalecane jest również wykonanie badania krwi, które pomaga ocenić czy możliwe jest bezpieczne znieczulenie psa lub kota.

W przypadku RTG jamy brzusznej również obowiązuje ten sam schemat, co w przypadku USG (dieta + leki przeciwwzdęciowe)

 

WAŻNE!

Pacjenta zawsze do badania przytrzymuje właściciel – jeśli choruje na chorobę nowotworową, choroby tarczycy, cierpi na inne zaburzenia lub jest w ciąży – proszę bezwzględnie poinformować o tym lekarza lub technika przed badaniem RTG.

 

NA BADANIE SPECJALISTYCZNE obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

W przypadku konieczności wykonania badania u Pacjenta z innej przychodni konieczne jest dostarczenie skierowania od lekarza prowadzącego.

 

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.