Kiedy należy zbadać wzrok pupilowi? 

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Zwierzaki domowe, które mieszkają z nami i są naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi, często cierpią na różnego rodzaju choroby oczu zupełnie tak samo jak ludzie. Problem polega na tym, że nie potrafią nam o tym powiedzieć, dlatego często latami żyją, niedowidząc lub zmagając się z bólem. Warto wiedzieć, kiedy powinniśmy udać się z naszym czworonogiem do okulisty, aby uzyskać fachową pomoc. W naszym gabinecie weterynaryjnym możecie Państwo skorzystać z różnych badań okulistycznych, które pomogą zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne. W dzisiejszym wpisie postaramy się opisać objawy, które powinny zaniepokoić każdego właściciela i skłonić do wizyty u okulisty dla zwierząt.


Jakie są symptomy zwierzęcych problemów ze wzrokiem?


Mechaniczny uraz gałki ocznej.
Jeżeli nasz pupil doznał jakiegokolwiek urazu gałki ocznej, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. W wyniku urazu może dojść do wylewu krwi do przedniej komory oka albo innych poważnych obrażeń, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Uszkodzenia oka powstają najczęściej podczas walki zwierząt, jako wynik uderzenia pazurami kota, kopnięcia konia, albo kiedy do oka dostanie się sucha gałąź lub inny przedmiot (np. w czasie energicznej zabawy).


Zwierzak unika światła, mruży oczy, ma zwężone źrenice.
Tego typu objawy mogą świadczyć o rozwoju zapalenia błony naczyniowej w oku. Najczęściej towarzyszy im ból, zaczerwienienie gałki ocznej. 


Zwierzak mruży powieki, pociera głową o różne przedmioty i często trze oko łapą.
Takie zachowania naszego zwierzaka mogą być sygnałem, że w jego oku doszło do urazu rogówki lub przykładowo rozwija się jaskra. Zazwyczaj oczy są wtedy bolesne, można zauważyć nadmierne łzawienie, przekrwienie oczu i spuchnięcie spojówek. Dodatkowymi symptomami rozwijającej się jaskry jest utrata apetytu, unikanie światła, wydłużony czas snu oraz ogólny zły stan fizyczny objawiający się osowiałością.

 

 

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.