• RTG w kierunku dysplazji szczeniąt •

Dziś krótka historia o tym, dlaczego warto badać szczenięta w kierunku dysplazji już w wieku trzech miesięcy.

Poznajcie Romana - młodego Owczarka Niemieckiego o zniewalającym uroku:)

Romuś pojawił się u nas na badaniu w kierunku dysplazji, kiedy miał nieco ponad trzy miesiące. Jego biodra okazały się być jak najbardziej prawidłowe, ale okazało się, że w jednej z przednich łap jego kości rosną w różnym tempie. W jego przypadku kość łokciowa była dłuższa od kości promieniowej. Niesie to sobą ryzyko dysplazji i poważnych zmian zwyrodnieniowych w starszym wieku. Na szczęście w młodym wieku można to szybko skorygować i Romuś został zakwalifikowany do dalszej obserwacji i ewentualnego zabiegu.

Dwa tygodnie póżniej wykonaliśmy u Romana zdjęcia kontrolne i szczęśliwie okazało się, że obie kości są już równej długości i staw łokciowy jest prawidłowy. Udało się uniknąć zabiegu, a kolejne badanie wykonamy za miesiąc, aby upewnić się, że problem nie posuwa się w drugą stronę.

Pamiętajcie - jeśli zmiany zostaną wykryte wcześnie, najlepiej przed ukończeniem czwartego miesiąca, możemy je skorygować przy pomocy mało inwazyjnych zabiegów, po których już następnego dnia szczeniaki mogą swobodnie funkcjonować.
Między czwartym a dziewiątym miesiącem wciąż istnieje możliwość korekty, ale zabiegi są bardziej skomplikowane i wymagają dłuższej rekonwalescencji.

Po zakończeniu wzrostu możliwości korekty są bardzo ograniczone i nasze działania skupiają się na spowalnianiu rozwoju zwyrodnień.

Im wcześniej - tym lepiej!

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.