Blog

Blog

• SZELKI czy OBROŻA ? •

Co wybrać dla szczeniaka ??

Zaczynając od obroży właściciel ma większą możliwość panowania i szybkiego reagowania nad szczeniakiem, przez co ten szybciej nauczy się chodzenia na smyczy oraz prawidłowego odczytywania bodźców ze środowiska zewnętrznego.

Jaką obroże wybrać ?
Przede wszystkim obroża dla powinna być adekwatna do jego rozmiaru. Nie może być ani zbyt ciężka dla ras miniaturowych czy zbyt wąska dla dużych ras, ponieważ będzie uciskać na krtań powodując dyskomfort. Musi mieć regulacje, żeby można było na bieżąco ją poszerzać wraz z rosnącym psem. Odradzamy stosowania kolczatek czy obroży uciskowych na codzienne spacery, ponieważ tylko odpowiednim szkoleniem pies oduczy się ciągnięcia na smyczy.

Należy pamiętać, że obroże nie są polecane u ras brachycefalicznych, czyli między innymi u buldogów francuskich, mopsów czy shih tzu, ponieważ mają one predyspozycje do zapadania się tchawicy, czego następstwem są trudności w oddychaniu prowadzące do niedotlenienia organizmu. W powyższym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą szelki bezuciskowe.
Również w przypadku psów potrzebujących bardzo dużej ilości ruchu lepiej sprawdzą się szelki. Na rynku jest wiele dostępnych modeli i na pewno każdy dobierze coś dla swojego pupila.

Pamietajmy ❗️Zarówno szelki jak i obroże nieprawidłowo założone będą powodować trwałe zniekształcenia stawów i wady postawy.

Przypominamy o trwającej do końca sierpnia akcji- LATO MALUCHA. Zapraszamy do wizyt i zapoznawania się z szerokim asortymentem zarówno szelek jak i obroży w naszym sklepiku.

• Okulary dla psa •

Okulary dla psa ? ? Oczywiście ❗️? Scrapi to bardzo aktywny pies, przez co często uszkadzał sobie rogówkę. Obecnie na spacery chodzi w okularach, które chronią jego oczy przed urazami. Mamy nadzieje, że kołnierz ochronny i krople Scrapi może schować głęboko w szafie ?

• TRENING CZYNI MISTRZA •

Często w naszym gabinecie słyszymy, że kotu ? bardzo cieżko jest zakropić oczy?, a kołnierz ochronny nie jest możliwy do założenia.
Doskonale rozumiemy Państwa obawy. Każdy z nas ma swojego ukochanego czworonoga ( nierzadko w licznie mnogiej ?) i wiemy, że to nigdy nie jest łatwe.

Jednak zawsze staramy się Państwa zachęcić do próby !

Dlaczego 

Bo takie efekty można osiągnąć po kilkunastu dniach regularnego kropienia oczu oraz po akceptacji kota, że kołnierz ochronny nie próbuje go zaatakować ❗️?
Jesteśmy dumni ??‍⚕️❗️? oraz serdecznie gratulujemy ?

•  DEPRESJA KUBRACZKOWA •

Samo pojęcie na pewno nie jest obce dla wielbicieli kotów ?, natomiast dziś w kilku słowach przedstawimy czym właściwie jest depresja kubraczkowa.
Syndrom dotyka kocich pacjentów, którzy przeszli zabieg operacyjny i zmuszeni są do noszenia ubranka pooperacyjnego. Jest to koniecznością ze względu na zabezpieczenie rany, jednak polubienie fartuszka, dla wielu kotów, stanowi nie lada wyzwanie! ?
Depresja kubraczkowa może mieć wiele objawów:
? apatia, smutek
? niechęć do jedzenia i picia
? problemy z poruszaniem się
? brak reakcji na próby kontaktu
? kot może chodzić tylko tyłem

Nie martwmy się, gdy po założeniu fartuszka, nasz kociak wykazuje objawy podobne do powyższych, ale tez nie bagatelizujemy jego stanu. Każdy zwierzak po zabiegu wymaga troskliwej opieki właściciela, a kot noszący ubranko pooperacyjne na pewno będzie potrzebował jeszcze większego wsparcia ?
Pamietajmy, by stale monitorować zachowanie pupila i gdy tylko zauważymy niepokojące objawy- czym prędzej udać się po pomoc do lekarza weterynarii ?

? na zdjęciu kotka Mila, która po założeniu kubraczka potrzebowała ciągłej bliskości swojej psiej siostry ? ??

• RTG w kierunku dysplazji szczeniąt •

Dziś krótka historia o tym, dlaczego warto badać szczenięta w kierunku dysplazji już w wieku trzech miesięcy.

Poznajcie Romana - młodego Owczarka Niemieckiego o zniewalającym uroku:)

Romuś pojawił się u nas na badaniu w kierunku dysplazji, kiedy miał nieco ponad trzy miesiące. Jego biodra okazały się być jak najbardziej prawidłowe, ale okazało się, że w jednej z przednich łap jego kości rosną w różnym tempie. W jego przypadku kość łokciowa była dłuższa od kości promieniowej. Niesie to sobą ryzyko dysplazji i poważnych zmian zwyrodnieniowych w starszym wieku. Na szczęście w młodym wieku można to szybko skorygować i Romuś został zakwalifikowany do dalszej obserwacji i ewentualnego zabiegu.

Dwa tygodnie póżniej wykonaliśmy u Romana zdjęcia kontrolne i szczęśliwie okazało się, że obie kości są już równej długości i staw łokciowy jest prawidłowy. Udało się uniknąć zabiegu, a kolejne badanie wykonamy za miesiąc, aby upewnić się, że problem nie posuwa się w drugą stronę.

Pamiętajcie - jeśli zmiany zostaną wykryte wcześnie, najlepiej przed ukończeniem czwartego miesiąca, możemy je skorygować przy pomocy mało inwazyjnych zabiegów, po których już następnego dnia szczeniaki mogą swobodnie funkcjonować.
Między czwartym a dziewiątym miesiącem wciąż istnieje możliwość korekty, ale zabiegi są bardziej skomplikowane i wymagają dłuższej rekonwalescencji.

Po zakończeniu wzrostu możliwości korekty są bardzo ograniczone i nasze działania skupiają się na spowalnianiu rozwoju zwyrodnień.

Im wcześniej - tym lepiej!

• ZOBACZ DNO OKA SWOJEGO PUPILA •

Z uwagi na częste zapytania podczas wizyt okulistycznych,co widzimy podczas badania w oczach naszych podopiecznych - nasz gabinet zaopatrzył się w nowy sprzęt - kamerę siatkówkową Clearview. Dzięki niej podczas badania okulistycznego mamy możliwość pokazania Właścicielom, jak wygląda m.in dno oka badanego Pacjenta z uwzględnieniem ewentualnych nieprawidłowości wykrytych podczas badania ??‍⚕️❗️ 

Pierwsze wizyty z naszym nowym aparatem zostały odebrane z dużym entuzjazmem. Mamy nadzieje, że kamera ułatwi wszystkim lepsze zrozumienie problemów naszych czworonogów ?

•BADANIE MOCZU •

Jeśli Państwa Pupil w ostatnim czasie oddaje mocz zbyt często, w mniejszych ilościach niż zwykle lub intensywnie wylizuje okolice tyłobrzusza i krocza warto pomyśleć o wykonaniu kontrolnego badania moczu. 
Stosunkowo niewielki koszt badania i mnogość informacji, które możemy uzyskać badając mocz naszych czworonogów czyni go bardzo wartościowym diagnostycznie materiałem. 

Aby badanie moczu było wiarygodne powinni Państwo dostarczyć mocz do naszej Przychodni jak najszybciej – najlepiej do 2h od momentu pobrania. 

Badanie moczu obejmuje badanie ogólne, podczas, którego sprawdzamy zawartość m.in. pH, białka i glukozy w moczu oraz ciężar właściwy, który jest bardzo cennym wskaźnikiem mówiącym o funkcjonowaniu nerek. 

Kolejny etap to badanie osadu moczu – w tym momencie pod mikroskopem oceniamy zawartość krwinek białych i czerwonych w osadzie moczu, jak również obecność innych elementów takich jak np. widoczne na zdjęciu poniżej kryształy. 
Na zdjęciu widzimy jedne z najczęściej występujących rodzajów kryształów moczowych w moczu psów i kotów czyli kryształy struwitowe.
Po znalezieniu kryształów w osadzie moczu należy poszerzyć diagnostykę o badaniu USG układu wydalniczego oraz wykonać posiew bakteriologiczny z moczu. 

Jeśli niepokoi Państwa zmiana w ilości bądź częstotliwości oddawanego moczu przez Państwa czworonoga zachęcamy do dostarczenia próbki moczu do naszej Przychodni.

• WAKACJE ZA GRANICĄ •

Planujesz wakacje za granicą i zastanawiasz się jakie wymogi trzeba spełnić, żeby Twój czworonożny przyjaciel mógł spędzić urlop razem z Tobą?
W dzisiejszym poście przybliżymy Państwu wszystkie niezbędne informacje na temat paszportów i przepisów dotyczących zagranicznych wyjazdów ze zwierzakami.
Od czego zacząć przygotowania zwierzaka do zagranicznej wycieczki?
KROK 1- czipowanie
Każdy zwierzak, przed założeniem paszportu, musi zostać zaczpiowany. Czip wszczepia się pod skórę na lewej stornie szyi. Należy pamiętać o zarejestrowaniu numeru w bazie danych! Może to znacznie ułatwić nam zidentyfikowanie zwierzaka w razie jego zaginięcia.
KROK 2- szczepienia
Przed wyjazdem za granicę niezbędne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Musimy zachować odpowiednią kolejność- najpierw czipujemy pupila, a dopiero później szczepimy!
Pamiętajmy też, że zaszczepić możemy maluchy, które ukończyły 3 miesiąc życia- innymi słowy zwierzęta poniżej 12 tygodnia życia nie mogą wyjechać za granicę.
Jeżeli szczepimy naszego przyjaciela po raz pierwszy w życiu lub gdy od poprzedniego szczepienia minęło więcej niż 365 dni obowiązuje nas tzw. „okres karencji”, który trwa 21 dni. Jest to czas, w którym organizm szczepionego zwierzaka wytwarza przeciwciała poszczepienne. W tym czasie pupil nie może wyjeżdżać za granicę - musimy odczekać 21 dni po szczepieniu, aż do upłynięcia okresu karencji.
W przypadku kolejnych szczepień należy trzymać się określonych dat (szczepienia co 365 dni)- wtedy okres karencji nie obowiązuje. Szczepienie nabiera ważności w dniu jego wykonania i zwierzak od razu może wyjechać poza granice kraju.
KROK 3- paszport
Jeżeli nasz pupil został zaczipowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, możemy założyć mu paszport. Paszport możemy wystawić psu, kotu oraz fretce. Stanowi on „dowód osobisty” naszego czworonoga. Jest dokumentem potwierdzającym jego tożsamość i umożliwiającym identyfikację naszego zwierzaka. Lekarz weterynarii, posiadający uprawnienia do wystawiania paszportów, wypisuje dokument uzupełniając dane zwierzaka, właściciela oraz wpisuje daty szczepień i profilaktyki przeciwpasożytniczej.
KROK 4- odrobaczenie
W przedziale pomiędzy 24-120h przed wyjazdem za granicę należy odrobaczyć zwierzaka przeciwko Echinococcus multilocularis. Paszport musi zawierać wpis o odrobaczeniu zwierzaka.

Przed każdą planowaną podróżą warto poinformować lekarza weterynarii o miejscu, do którego wybieramy się z naszym zwierzakiem. Wymogi poszczególnych krajów dotyczące przewozu zwierząt mogą znacznie różnić się między sobą, a same przepisy często ulegają zmianie. Wszystkim naszym Pacjentom oraz ich Właścicielom życzymy udanych podróży!

??‍⚕️ materiał przygotowała lek.wet. stażysta Anna Tyrakowska.

? Roxi, już gotowa do podróży ?

• Co każdy „petsitter” wiedzieć powinien? •

Z racji, że wakacje coraz bliżej i zapewne wielu 
z naszych podopiecznych ulokowanych zostanie 
na czas naszego wyjazdu u rodziny lub znajomych, chcemy krótko przypomnieć o czym powinniśmy poinformować osobę, która bierze na siebie odpowiedzialność za naszego pupila. 
O ile, my, jako właściciele, zwykle nie mamy problemów z podaniem nazwy karmy, którą je nasz pupil czy wymienienia chorób, na które choruje przewlekle lub, z którymi miał nieprzyjemność
w przeszłości, o tyle pytania te przysparzają niemałe problemy osobom, u których pupil jest tylko tymczasowo. 

Trzeba pamiętać, że podczas pobytu pupila 
u „niani”, jeśli jest konieczność wizyty lekarskiej, często odbywa się ona w najbliższej lecznicy lub po prostu tam, gdzie jest w danym momencie otwarte, a nie u lekarza, który naszego pupila prowadzi od lat. 

O co zatem może zapytać nas lekarz weterynarii, do którego się zgłosimy?
• Stan zdrowia – czy pupil przeszedł jakieś zabiegi? Czy choruje na coś przewlekle? Jakie dostaje leki? 
• Dieta - jaką karmę je pupil? Gotową, czy domową? Jeśli gotową, to jakiej firmy? Czy jest to karma weterynaryjna?
• Zachowanie – jak zachowuje się na co dzień? Czy jest agresywny w stosunku do innych zwierząt/ludzi?

Na przestrzeni lat działaności naszej przychodni możemy niestety wymienić wiele przypadków alergików, którzy zostali dopieszczeni czymś spoza listy rzeczy dla nich bezpiecznych, pacjentów przyjmujących „okrągłe, białe tabletki”, czy tych, którzy ulegli różnorakim wypadkom, wynikających z nieznajomości ich behawioru i reakcji. Sprawmy, by nasz urlop był bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla naszych pupili, niezależnie, czy są przy nas czy nie ?❗️

Materiał przygotowała mgr. inż technik weterynarii Justyna Cierzniak. 

? Na zdjęciu kotka Mania

• WNĘTROSTWO•

Co zrobić jeśli u samca w worku mosznowym mamy tylko jedno jądro? 

Wskazana jest kastracja ❗️??‍⚕️ 
Takie niezstąpione jądro znajduje się w jamie brzusznej lub pachwinie i jest dużym zagrożeniem dla psa - może dojść do procesu nowotorzenia. Niestety, cześć z tych nowotworów może być złośliwa. 

Na zdjęciu widzimy jak różnią się jądra od siebie -jedno było w mosznie, drugie w kanale pachwinowym.

??‍⚕️ Materiał przygotowała lek.wet. spec.chirurg Eliza Mamot
• NOWOŚĆ •

Churu to od niedawna dostępne w naszym Centrum przysmaki dla kotów❗️?
Produkowane są przez japońską firmę, więc od razu nasuwa się myśl, że musi to być produkt wysokiej jakości, wyprodukowany z najlepszych składników i z dużą dbałością w każdym aspekcie.
Trzeba przyznać, że przysmaki te charakteryzują się wysoką smakowitością, co jest ich ogromną zaletą. Istotne jest również to, że produkowane są ze składników bardzo dobrej jakości. W ofercie znajduje się 7 różnych połączeń smakowych, a podstawę stanowi kurczak lub tuńczyk. Producent deklaruje, że tuńczyk pochodzi z certyfikowanych połowów, a kurczaki hodowane są w nadzorowanych fermach na wolnym wybiegu. Warto dodać, że przysmaki są bezzbożowe, a mięso jest w nich faktycznie głównym składnikiem a nie jedynie dodatkiem.
Przysmaki mają konsystencję pasty/kremu. Dzięki wysokiej wilgotności przysmaki stanowią dodatkowe źródło wody w diecie kotów, które z natury niechętnie piją wodę z miseczki.
Przysmaki polecamy również kocim niejadkom i kotom wybrednym. Dzięki wysokiej smakowitości wynikającej z naturalnego składu, a nie dodatku „polepszaczy smaku” , możemy zapewnić kotu posiłek jednocześnie smaczny, pożywny i zdrowy.

• RAW PALEO •

Od niedawna na naszych półkach mogą Państwo zobaczyć karmy Raw Paleo stworzone przez specjalistów w dziedzinie weterynarii z firmy Vetexpert.

Karmy zostały podzielone na odpowiednie kategorie wiekowe i wagowe, tak więc można znaleźć coś dla każdego psa. Co więcej, wszystkie karmy z tej serii są karmami bezzbożowymi, opartymi tylko na jednym źródle białka (mięso z indyka) z dodatkiem warzyw. Dzięki temu mogą sprawdzić się również u alergików.

Dodatkowo firma Vetexpert w serii Raw Paleo stworzyła także karmy mokre. Tutaj również dostępny jest szeroki wybór karm: dla szczeniąt i psów dorosłych, a także w wersji light. Producent oferuje tutaj szerszą gamę smakową- oprócz wersji z indykiem dostępne są także karmy mokre z jagnięciną oraz z wołowiną.

Badania i testy pokazują, że karmy Raw Paleo charakteryzują się wysoką smakowitością i są chętnie jedzone, co ma duże znaczenie przy doborze pożywienia dla naszych pupili.

Pamiętając o właścicielach kotów, firma ma zamiar niebawem wprowadzić dla nich na rynek mokrą karmę w saszetkach..

Co istotne, karmy Raw Paleo otrzymały niedawno nagrodę w programie Dobra Marka 2019, który ma na celu wybranie i promocję najlepszych, wysokich jakościowo produktów cieszących się dużym zaufaniem konsumentów.

• POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO  U PSÓW I KOTÓW •

Nadciśnienie tętnicze dotyczy nie tylko ludzi!

To coraz częściej opisywane zaburzenie u zwierząt towarzyszących.  Ze względu na przyczyny możemy podzielić je na trzy typy: nadciśnienie wywołane przez tzw. syndrom białego fartucha (steres), nadciśnienie pierwotne oraz wtórne.

Wśród wtórnych przyczyn najczęściej wyróżnia się choroby nerek, serca, tarczycy. Zaburzenie to wymaga leczenia, jego konsekwencje to np. nagła ślepota, choroby nerek, przerost mięśnia sercowego.  Najbardziej wiarygodny wynik daje pomiar metodą dopplerowską.
Od niedawana istnieje możliwość wykonania takiego pomiaru w naszym Centrum.Zapraszamy wszystkich pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka (a w szczególności tych leczonych w kierunku przewlekłej niewydolności nerek oraz nadczynności tarczycy) na badanie do lek.wet. Hanny Pawelec 

Opieka pozabiegowa

Co dzieje sie z pacjentem przed zabiegiem ? - to juz wiemy ! 

Teraz czas, by przedstawić Państwu, co dzieje się z pupilami po opuszczeniu sali operacyjnej. Dla wielu osób jest to nadal ciekawostka. 

Po operacji pacjent na specjalnych noszach trafia do szpitala stanowiącego osobne, przeznaczone do tego pomieszczenie. Znajdują się tam przygotowane juz wcześniej miejsca składające się z maty grzewczej i kocy, na których układany oraz którymi przykrywany jest pacjent. W momencie pojawienia sie odruchu połykania zostaje usunięta rurka intubacyjna jak i podłączony zostaje tlen. W czasie,gdy pacjenci dochodzą do siebie są regularnie doglądani przez personel medyczny, w celu pomiaru i kontroli temperatury, oddechów oraz pracy serca. W takich warunkach czekamy, aż zwierzaki stopniowo podnoszą główki budząc się,a następnie starają podnieść sie na swoich czterech łapach. W momencie,gdy pacjent jest w stanie utrzymać równowagę, ma wyrównaną po zabiegu temperaturę ciała, a niekiedy wokalizuje pokazując swoją gotowość do wyjścia z naszego centrum - chwytamy za telefon i prosimy o odbiór zwierzaka. Najcześciej przyjeżdzają Państwo niczym na sygnale.? ?

Podczas odbioru pacjenta, pomimo panującej w tym momencie radości pupila jak i Właściciela - musimy skupić się na chwilkę w celu wysłuchania zaleceń pooperacyjnych. 

JAKICH?

1. W dniu zabiegu po powrocie do domu nie podajemy już nic do jedzenia ?

2. Po 6-8h możemy podać wodę do picia - W NIEWIELKICH ILOŚCIACH. Proszę się nie martwić o odwodnienie swojej pociechy - podczas oraz po zabiegu pacjent dostaje kroplówkę we wlewie dożylnym ? 

3. Apatia, zmęczenie, osolwialosc ? Nie powinny nas dziwić i być źródłem nerwów , gdyż organizm po takim wysiłku jakim jest zabieg - musi dojść do siebie. ?

4.ŚNIADANIE dnia kolejnego powinno być lekkostrawne, w porcji polowe mniejszej niż porcja codzienna ?

5. Wizyta kontrolna - dnia kolejnego, w celu oceny rany pooperacyjnej, zebrania wywiadu o samopoczuciu się zwierzęcia jak i podaży niezbędnych leków. ?

Gdy wszystko idzie zgodnie z planem widzimy sie w 10 dniu od zabiegu w celu zdjecia szwow i w nadziei żegnamy Państwa, że widzieć bedziemy sie tylko przy okazji szczepien i spacerów ! ??

 

Materiał przygotowała lek.wet. Daria Banaszczyk

Strona 1 z 2

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.