Wydrukuj tę stronę
środa, 11 październik 2017 10:30

Gabinet okulistyczny dla zwierząt – Centrum okulistyki

Napisane przez
 • wielkość czcionkizmniejsz czcionkępowiększ czcionkę
 • Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gabinet okulistyczny dla zwierząt – Centrum okulistyki

Nasz gabinet okulistyczny dla zwierząt jest wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, pozwalający na przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań. Pozwala to na ocenę stanu zdrowia pacjentów i dopasowania leczenia do jednostki chorobowej w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Okulistyka zwierząt jest ważną dziedziną weterynarii, zajmującą się badaniem i leczeniem przeróżnych schorzeń. Dzięki wiedzy na temat schorzeń i zaburzeń wzroku psów, kotów czy innych zwierząt oraz specjalistycznym sprzętom okulista dla zwierząt może nieść pomoc wszędzie tam, gdzie będzie ona potrzebna. W Centrum Weterynaryjnym Ekovet wykonujemy kompleksowe badania narządu wzroku, w tym:

 • badanie w lampie szczelinowej,
 • oftalmoskopię pośrednią i bezpośrednią,
 • tonometrię (pomiar ciśnienia),
 • test Schirmera (ocena produkcji łez),
 • test fluoresceinowy,
 • wymazy z worka spojówkowego.

Dzięki kamerze siatkówkowej ClearView Państwo również mogą zobaczyć to, co bada nasz lekarz.

Co więcej, w naszym gabinecie okulistycznym dla zwierząt wykonujemy m.in.:

 • Zabiegi fakoemulsyfikacji (usunięcia zaćmy):
 • Diagnostykę i chirurgiczne korekcje wad powiek oraz przydatków oka
 • Diagnostykę oraz leczenie m.in.:

∘ zespołu suchego oka

∘ jaskry

∘ schorzeń rogówki

∘ zapalenia błony naczyniowej

 • Kriochirurgię (usuwanie zmian z zastosowaniem ciekłego azotu)

Zauważenie problemów ze wzrokiem u zwierząt nie jest tak proste, jak u ludzi. Dlatego, jeżeli Państwa pupile wykazują zachowania, które mogłyby sugerować zaburzenia w widzeniu – bądź objawy chorób oczu, prosimy o zastanowienie się nad wizytą w u okulisty dla zwierząt.

Badanie w lampie szczelinowej

Okulistyka zwierząt 


Podczas wizyt w naszym gabinecie okulistycznym dla zwierząt zawsze zadają nam Państwo wiele pytań dotyczących samego badania, dlatego też postanowiliśmy pokrótce opisać jak i czym zaglądamy w oczy Państwa pupilom:
Badanie okulistyczne jest wieloetapowe i tak naprawdę zaczyna się już z chwilą wejścia pacjenta do naszego gabinetu i jego szczegóły zanudziłyby Państwa, dlatego skupiliśmy się na tych najciekawszych, z punktu widzenia obserwatora,badaniach:

1. Badanie przy użyciu lampy szczelinowej:

Podobnie jak mikroskop, lampa szczelinowa powiększa, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu oglądanych obiektów. Umożliwia ona ocenę m.in. rogówki, tęczówki, soczewki oraz komory przedniej. Dzięki niej jesteśmy także w stanie bardzo szczegółowo zbadać brzegi i wewnętrzne powierzchnie powiek. Badanie w lampie szczelinowej jest nieinwazyjne.

Pomiar cinienia2. Badanie przy użyciu oftalomskopu pośredniego oraz bezpośredniego:

Dzięki temu badaniu możemy dokładnie ocenić stan dna oka. Jest to jeden z ważniejszych badań wchodzących w skład badania okulistycznego. Służy zarówno do oceny stanu oka, jak i stanu ogólnego zwierzęcia.

3. Mierzenie ciśnienia przy użyciu tonometru, które pomocne jest podczas diagnozowania jaskry bądź zapalenia błony naczyniowej oka.

Badanie to jest pomocne podczas diagnozowania jaskry bądź zapalenia błony naczyniowej oka. Przed wykonaniem badań, które mogłyby wiązać się z dyskomfortem bądź bólem zwierzęcia, jego oczy są znieczulane kroplami, tak aby zapewnić mu możliwie największy komfort podczas badania.

Zaćma

Zaćmą nazywamy nieprzezierność soczewki oka.

Początkowo może ona zostać niezauważona przez Opiekunów, czy podczas rutynowych kontroli internistycznych, bywa bowiem że we wczesnej fazie jest jedynie niewielką zmianą dostrzegalną tylko podczas szczegółowego badania okulistycznego.

Wraz z rozwojem choroby zaćma obejmuje coraz większe obszary soczewki, aż do zajęcia jej w całości. Takie stadium powoduje brak możliwości docierania światła do siatkówki, przez co uniemożliwia prawidłowe widzenie zwierzęcia.

W wyniku tego procesu Opiekun może zauważyć, że pies zaczyna obijać się o przedmioty, nie rozpoznaje od razu domowników czy zaczyna zachowywać się bardzo niepewnie podczas spacerów.

Czy zaćma oznacza, że pies nigdy już nie będzie widział ?

Na szczęście NIE! W medycynie weterynaryjnej, podobnie jak w ludzkiej, również wykonujemy zabiegi FAKOEMULSYFIKACJI, czyli usunięcia soczewki z zaćmą, z możliwością wstawienia nowej.

Oczywiście, przed takim zabiegiem, wymagane jest odpowiednie przygotowanie: przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego, ocena czy siatkówka pracuje prawidłowo, wykonanie badań krwi (często zaćma może pojawić się wtórnie do cukrzycy) oraz wykonania badań dodatkowych, które wykażą czy zwierze może zostać bezpiecznie znieczulone do zabiegu.

Pamiętajmy również, że mitem jest twierdzenie, że zaćma dotyczy jedynie zwierząt starych.

 

Uwaga: wykonywanie zabiegu usuwania zaćmy zostało chwilowo wstrzymane.
Diagnostykę przeprowadzamy na bieżąco.

Wyświetlony 290744 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 wrzesień 2021 06:49

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.