środa, 11 październik 2017 10:30

Okulistyczny gabinet weterynaryjny – badania wzroku zwierząt

Napisane przez
 • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Your Website Title

  Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nasz okulistyczny gabinet weterynaryjny we Wrocławiuo to świetnie wyposażona placówka, gdzie specjaliści od okulistyki zwierząt zajmują się diagnostyką oraz leczeniem chorób narządu wzroku czworonogów. Dzięki ogromnej wiedzy na temat schorzeń i zaburzeń wzroku u psów czy kotów okulista dla zwierząt może nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. W okulistycznym gabinecie weterynaryjnym zapewniamy leczenie na najwyższym poziomie – zawsze w przyjaznej atmosferze zarówno dla czworonożnych przyjaciół, jak i ich opiekunów.

Jakie badania wzroku przeprowadza okulista dla zwierząt?

Nasz okulistyczny gabinet weterynaryjny to wykwalifikowany zespół specjalistów dysponujący pełnym zapleczem diagnostycznym. Swoimi umiejętnościami chcemy ratować zdrowie zwierząt. Ogromna wiedza z zakresu okulistyki zwierząt pozwala nam indywidualnie traktować każdego pacjenta. Wiemy, że nawet podczas bezbolesnego badania zwierzę po prostu się boi, dlatego robimy wszystko co w naszej mocy, by spotkanie z okulistą dla zwierząt było dla pupila bezstresowe.

Przeprowadzamy następujące badania okulistyczne:

 • badanie w lampie szczelinowej,
 • oftalmoskopię pośrednią i bezpośrednią,
 • tonometrię (pomiar ciśnienia),
 • test Schirmera (ocena produkcji łez),
 • test fluoresceinowy,
 • wymazy z worka spojówkowego.

Dzięki kamerze siatkówkowej ClearView właściciele czworonogów mogą zobaczyć to samo, co aktualnie bada lekarz. Co więcej, w naszym okulistycznym gabinecie weterynaryjnym przeprowadzamy również kwalifikacje do zabiegu fakoemulsyfikacji (usunięcia zaćmy), diagnostykę i chirurgiczne korekcje wad powiek oraz przydatków oka, leczenie zespołu suchego oka, jaskry, schorzeń rogówki i zapalenia błony naczyniowej, a także kriochirurgię.

Kiedy wybrać się do okulisty dla psów i kotów? Zauważenie problemów ze wzrokiem u pupila nie jest proste. Jeżeli Państwa czworonożni przyjaciele wykazują niepokojące zachowania, które mogłyby sugerować zaburzenia widzenia, prosimy o kontakt w sprawie wizyty u okulisty dla zwierząt.

Co więcej, w naszym gabinecie okulistycznym dla zwierząt wykonujemy m.in.:

 • Zabiegi fakoemulsyfikacji (usunięcia zaćmy):
 • Diagnostykę i chirurgiczne korekcje wad powiek oraz przydatków oka
 • Diagnostykę oraz leczenie m.in.:

∘ zespołu suchego oka

∘ jaskry

∘ schorzeń rogówki

∘ zapalenia błony naczyniowej

 • Kriochirurgię (usuwanie zmian z zastosowaniem ciekłego azotu)

Zauważenie problemów ze wzrokiem u zwierząt nie jest tak proste, jak u ludzi. Dlatego, jeżeli Państwa pupile wykazują zachowania, które mogłyby sugerować zaburzenia w widzeniu – bądź objawy chorób oczu, prosimy o zastanowienie się nad wizytą w u okulisty dla zwierząt.

Okulistyka zwierząt 


Podczas wizyt w naszym gabinecie okulistycznym dla zwierząt zawsze zadają nam Państwo wiele pytań dotyczących samego badania, dlatego też postanowiliśmy pokrótce opisać jak i czym zaglądamy w oczy Państwa pupilom:
Badanie okulistyczne jest wieloetapowe i tak naprawdę zaczyna się już z chwilą wejścia pacjenta do naszego gabinetu i jego szczegóły zanudziłyby Państwa, dlatego skupiliśmy się na tych najciekawszych, z punktu widzenia obserwatora,badaniach:

1. Badanie przy użyciu lampy szczelinowej:

Podobnie jak mikroskop, lampa szczelinowa powiększa, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu oglądanych obiektów. Umożliwia ona ocenę m.in. rogówki, tęczówki, soczewki oraz komory przedniej. Dzięki niej jesteśmy także w stanie bardzo szczegółowo zbadać brzegi i wewnętrzne powierzchnie powiek. Badanie w lampie szczelinowej jest nieinwazyjne.

2. Badanie przy użyciu oftalomskopu pośredniego oraz bezpośredniego:

Dzięki temu badaniu możemy dokładnie ocenić stan dna oka. Jest to jeden z ważniejszych badań wchodzących w skład badania okulistycznego. Służy zarówno do oceny stanu oka, jak i stanu ogólnego zwierzęcia.

3. Mierzenie ciśnienia przy użyciu tonometru, które pomocne jest podczas diagnozowania jaskry bądź zapalenia błony naczyniowej oka.

Badanie to jest pomocne podczas diagnozowania jaskry bądź zapalenia błony naczyniowej oka. Przed wykonaniem badań, które mogłyby wiązać się z dyskomfortem bądź bólem zwierzęcia, jego oczy są znieczulane kroplami, tak aby zapewnić mu możliwie największy komfort podczas badania.

Zaćma

Zaćmą nazywamy nieprzezierność soczewki oka.

Początkowo może ona zostać niezauważona przez Opiekunów, czy podczas rutynowych kontroli internistycznych, bywa bowiem że we wczesnej fazie jest jedynie niewielką zmianą dostrzegalną tylko podczas szczegółowego badania okulistycznego.

Wraz z rozwojem choroby zaćma obejmuje coraz większe obszary soczewki, aż do zajęcia jej w całości. Takie stadium powoduje brak możliwości docierania światła do siatkówki, przez co uniemożliwia prawidłowe widzenie zwierzęcia.

W wyniku tego procesu Opiekun może zauważyć, że pies zaczyna obijać się o przedmioty, nie rozpoznaje od razu domowników czy zaczyna zachowywać się bardzo niepewnie podczas spacerów.

Czy zaćma oznacza, że pies nigdy już nie będzie widział ?

Na szczęście NIE! W medycynie weterynaryjnej, podobnie jak w ludzkiej, również wykonujemy zabiegi FAKOEMULSYFIKACJI, czyli usunięcia soczewki z zaćmą, z możliwością wstawienia nowej.

Oczywiście, przed takim zabiegiem, wymagane jest odpowiednie przygotowanie: przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego, ocena czy siatkówka pracuje prawidłowo, wykonanie badań krwi (często zaćma może pojawić się wtórnie do cukrzycy) oraz wykonania badań dodatkowych, które wykażą czy zwierze może zostać bezpiecznie znieczulone do zabiegu.

Pamiętajmy również, że mitem jest twierdzenie, że zaćma dotyczy jedynie zwierząt starych.

 

Uwaga: wykonywanie zabiegu usuwania zaćmy zostało chwilowo wstrzymane.
Diagnostykę przeprowadzamy na bieżąco.

Wyświetlony 293037 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 luty 2022 08:26

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.