środa, 11 październik 2017 10:07

USG i EKG zwierząt Wrocław: centrum diagnostyki obrazowej

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozwój diagnostyki obrazowej znacznie ułatwia pracę naszego zespołu i przybliża nas do postawienia ostatecznej, trafnej diagnozy. W zakresie obrazowania, do dyspozycji naszych Pacjentów mamy szeroko pojęte badania RTG oraz USG. To lekarze w naszym Centrum decydują, po wywiadzie z Właścicielem oraz badaniu klinicznym, o doborze najwłaściwszego dla swojego Pacjenta badania.

Wykonujemy też badania zlecone z innych zakładów leczniczych. Jeśli, zatem zwierzę jest pod opieką innej kliniki weterynaryjnej, należy zgłosić się na badanie ze skierowaniem od lekarza prowadzącego - umożliwia nam to wykonanie pożądanego badania, jak również liczby i rodzaju projekcji danej okolicy, tak aby miały one odpowiednią wartość diagnostyczną.

Centrum radiologii (RTG)

Najczęściej zdjęcia rentgenowskie wykonujemy na pacjentach przytomnych, jednak w określonych sytuacjach ( pacjent agresywny, RTG ortopedyczne) konieczne jest uspokojenie farmakologiczne. U pacjentów z dusznością, niestabilnych krążeniowo-oddechowo również odstępujemy od wykonania zdjęcia przed ich stabilizacją. Jeśli badanie rentgenowskie jest planowane, należy zwierzę odpowiednio do niego przygotować.

Do zdjęć RTG jamy brzusznej, miednicznej oraz takich, które wymagają znieczulenia, zarówno pies, jak i kot powinny być na czczo (głodówka 8-12 godzinna). Z badanej okolicy powinny być usunięte wszelkie elementy uprzęży, szelek, obroże oraz większe zabrudzenia z sierści, ponieważ będą one źródłem artefaktów na zdjęciu rentgenowskim.

 

Centrum ultrasonografii ( USG )

Badanie ultrasonograficzne jest cennym narzędziem służącym do oceny narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej, szyi oraz głowy. Jest małoinwazyjne, bezbolesne. Jedyną zmianą, jaką Państwo możecie zaobserwować u swojego podopiecznego, to brak sierści w badanej okolicy, ponieważ wygolenie jest najczęściej niezbędne do odpowiedniego zobrazowania badanych struktur.

Do planowanego badania ultrasonograficznego zwierzę powinno być na czczo - ok. 8-12 godzin w przypadku kota oraz 12-18 godzin w przypadku psa, wodę do picia należy odstawić na ok. 2 h przed badaniem; ostatni spacer z psem na czynności fizjologiczne powinien odbyć się na ok. 2 h przed wizytą. Zalecamy również, aby przed badaniem podawać środku niwelujące nadmiar gazuz przewodu pokarmowego (np. Esumisan) na min. 2-3 dni przed badaniem.

Nasz zespół bardzo często korzysta z badania ultrasonograficznego również w stanach nagłych. Wtedy Pacjent poddawany jest badaniu bez przygotowania. Tzw. badanie global fast jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym i pozwala na zaplanowanie dalszych procedur u takiego Pacjenta.

Wyświetlony 191433 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 kwiecień 2024 07:03

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.