Jak dbać o zęby zwierząt?

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

zęby zwierząt zęby zwierząt

Dbanie o zęby zwierząt domowych to wciąż temat mało zagłębiony  przez ich Opiekunów. Tymczasem higiena jamy ustnej jest równie ważna dla kota czy psa, co dla człowieka. Jej prawidłowe przeprowadzanie pomoże nam uchronić naszego pupila przed takimi problemami jak ropnie czy choroby przyzębia.

Prawidłowa dieta

Zęby zwierzęce, podobnie jak ludzkie, wymagają właściwej opieki. Zaniedbanie jej może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego stanowiącego siedlisko niebezpiecznych bakterii. Mogą one nie tylko przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych, lecz także przeniknąć do krwiobiegu i znacznie osłabić układ odpornościowy naszego pupila. Jeżeli kamień jest już widoczny na jego zębach, musimy czym prędzej zabrać go do lekarza weterynarii, który wykona sanację jamy ustnej.

W przypadku czworonogów z tendencją do kamienia dobrym rozwiązaniem może okazać się uzupełnienie diety o specjalistyczne karmy i przysmaki usuwające osad z zębów.

Jak zadbać o właściwą higienę jamy ustnej zwierzęcia

Równie ważne, co zapewnianie zwierzęciu odpowiedniej diety, jest regularne czyszczenie jego jamy ustnej z użyciem specjalistycznych szczoteczek i preparatów.

Dbanie o zęby pupila najlepiej jest zacząć jak najwcześniej - dzięki temu łatwiej przywyknie on do zabiegów higienicznych. Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w zwierzęcą szczoteczkę do zębów - należy dobrać jej rozmiar tak, by nie wywoływała dyskomfortu podczas szczotkowania. Równie ważne jest stosowanie specjalistycznej pasty do zębów - jeżeli trudno jest nam przekonać pupila do higieny jamy ustnej, spróbujmy zachęcić go, używając pasty np. o smaku wołowiny.

Warto skonsultować z weterynarzem częstotliwość czyszczenia zębów pupila - zazwyczaj wystarczy robić to raz w tygodniu, może się jednak okazać, że ze względu na częstsze odkładanie się kamienia będziemy musieli robić to przynajmniej raz dziennie. Pamiętajmy również, że czyszczenie za pomocą szczoteczki i pasty ma działanie wyłącznie profilaktyczne - jeżeli zauważyliśmy już płytkę na zębach zwierzęcia, musimy koniecznie udać się z nim do weterynarza.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.