• WAKACJE ZA GRANICĄ •

Planujesz wakacje za granicą i zastanawiasz się jakie wymogi trzeba spełnić, żeby Twój czworonożny przyjaciel mógł spędzić urlop razem z Tobą?
W dzisiejszym poście przybliżymy Państwu wszystkie niezbędne informacje na temat paszportów i przepisów dotyczących zagranicznych wyjazdów ze zwierzakami.
Od czego zacząć przygotowania zwierzaka do zagranicznej wycieczki?
KROK 1- czipowanie
Każdy zwierzak, przed założeniem paszportu, musi zostać zaczpiowany. Czip wszczepia się pod skórę na lewej stornie szyi. Należy pamiętać o zarejestrowaniu numeru w bazie danych! Może to znacznie ułatwić nam zidentyfikowanie zwierzaka w razie jego zaginięcia.
KROK 2- szczepienia
Przed wyjazdem za granicę niezbędne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Musimy zachować odpowiednią kolejność- najpierw czipujemy pupila, a dopiero później szczepimy!
Pamiętajmy też, że zaszczepić możemy maluchy, które ukończyły 3 miesiąc życia- innymi słowy zwierzęta poniżej 12 tygodnia życia nie mogą wyjechać za granicę.
Jeżeli szczepimy naszego przyjaciela po raz pierwszy w życiu lub gdy od poprzedniego szczepienia minęło więcej niż 365 dni obowiązuje nas tzw. „okres karencji”, który trwa 21 dni. Jest to czas, w którym organizm szczepionego zwierzaka wytwarza przeciwciała poszczepienne. W tym czasie pupil nie może wyjeżdżać za granicę - musimy odczekać 21 dni po szczepieniu, aż do upłynięcia okresu karencji.
W przypadku kolejnych szczepień należy trzymać się określonych dat (szczepienia co 365 dni)- wtedy okres karencji nie obowiązuje. Szczepienie nabiera ważności w dniu jego wykonania i zwierzak od razu może wyjechać poza granice kraju.
KROK 3- paszport
Jeżeli nasz pupil został zaczipowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, możemy założyć mu paszport. Paszport możemy wystawić psu, kotu oraz fretce. Stanowi on „dowód osobisty” naszego czworonoga. Jest dokumentem potwierdzającym jego tożsamość i umożliwiającym identyfikację naszego zwierzaka. Lekarz weterynarii, posiadający uprawnienia do wystawiania paszportów, wypisuje dokument uzupełniając dane zwierzaka, właściciela oraz wpisuje daty szczepień i profilaktyki przeciwpasożytniczej.
KROK 4- odrobaczenie
W przedziale pomiędzy 24-120h przed wyjazdem za granicę należy odrobaczyć zwierzaka przeciwko Echinococcus multilocularis. Paszport musi zawierać wpis o odrobaczeniu zwierzaka.

Przed każdą planowaną podróżą warto poinformować lekarza weterynarii o miejscu, do którego wybieramy się z naszym zwierzakiem. Wymogi poszczególnych krajów dotyczące przewozu zwierząt mogą znacznie różnić się między sobą, a same przepisy często ulegają zmianie. Wszystkim naszym Pacjentom oraz ich Właścicielom życzymy udanych podróży!

??‍⚕️ materiał przygotowała lek.wet. stażysta Anna Tyrakowska.

? Roxi, już gotowa do podróży ?

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.