„Pani doktor, moja suczka prawdopodobnie ma powiększony sutek…"

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

 

 Guzy gruczołu sutkowego to drugie pod względem częstości występowania nowotwory psów i jednocześnie najczęściej spotykane nowotwory stwierdzane u samic tego gatunku.

 

Naukowcy oraz lekarze weterynarii wykazali, że nawet u 20% suk w ciągu życia dochodzi do rozwinięcia się nowotworu złośliwego w obrębie listwy mlecznej! Niestety u kotek nie jest lepiej - 17 % rozpoznawanych u nich nowotworów jest wyżej wspomnianymi, są trzecie co do częstości występowania po guzach skóry oraz chłoniakach.

 

Badania wykazały, że guzy sutka występują częściej u starszych zwierząt. Ryzyko wystąpienia tej choroby u suk nie jest zależne od rasy, natomiast w przypadku kotek guzy sutka są najczęściej diagnozowane u rasy syjamskiej. Wykazano, że w patogenezie nowotworów gruczołu sutkowego istotną rolę odgrywają żeńskie hormony płciowe. W przypadku kotek większość guzów w 80-95% jest niestety guzami złośliwymi. W licznych artykułach weterynaryjnych podawane są dane na temat związku między rozwojem procesu nowotworowego dotyczących opisywanych guzów, a wiekiem naszych podopiecznych poddawanych sterylizacji. 

Jeżeli sterylizacja zostanie przeprowadzona przed pierwszą cieczką, prawdopodobieństwo, że rozwiną się guzy sutka wynosi około 0,05%. Jeżeli zabieg będzie przeprowadzony po pierwszej cieczce, prawdopodobieństwo wzrasta do 8%, a po drugiej – 26%. Według badań sterylizacja przeprowadzona po trzeciej i każdej następnej cieczce najprawdopodobniej nie zapobiega rozwojowi guzów sutka. Można wyciągnąć stąd wniosek, że im szybciej wysterylizujemy naszą pociechę, tym bardziej zwiększymy szanse uniknięcia problemów na tym tle!

Podstawowym sposobem leczenia nowotworów gruczołu sutkowego u suk jest zabieg operacyjny. W przypadku nowotworów niezłośliwych dokładne wycięcie guza rokuje pomyślnie. Gdy zmiana ma charakter złośliwy, często, choć nie zawsze, dochodzi do wznowy procesu nowotworowego w okolicy blizny pooperacyjnej lub przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych i odległych narządów wewnętrznych, a w konsekwencji do śmierci zwierzęcia. Większość suk po usunięciu nowotworu złośliwego gruczołu sutkowego nie przeżywa dłużej niż dwa lata. 

Istnieje tylko jedna skuteczna metoda zapobiegania występowania nowotworów gruczołów mlekowych, którą jest sterylizacja kotek i suk.

 

Jako lekarze weterynarii zawsze zachęcaliśmy i będziemy zachęcać do wykonywania zabiegu sterylizacji u naszych pacjentek. Jest to jedyna i skuteczna profilaktyka przeciwnowotworowa, którą możemy wykonać, co pozwala cieszyć się dłuższym czasem wspólnego życia z naszymi pełnoprawnymi członkiniami rodziny.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.