Opieka nad psim i kocim seniorem

  • wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
  • Your Website Title

    Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.

Organizm naszych pupili starzeje się około 7 x szybciej niż ludzki. Z tego właśnie powodu ważne jest rozpoznanie momentu, w którym nasz podopieczny rozpoczyna tzw. „jesień swojego życia”.
Trudno jest podać sztywne ramy, w jakim wieku rozpoczyna się psia czy kocia starość, gdyż jest to zależne od wielu czynników: przeszłości, a szczególnie opieki jaką zwierzak był otoczony w młodym wieku, przebytych chorób, rasy, wielkości (zwierzęta o większych gabarytach starzeją się szybciej) czy też osobniczych predyspozycji. Z tego względu najważniejsza jest dokładna obserwacja naszych czworonożnych towarzyszy.


Pierwszym sygnałem świadczącym o starzeniu się pupila są zmiany w zachowaniu. Psy i koty stają się mniej aktywne i mniej skore do zabawy, coraz więcej śpią, podczas wysiłku fizycznego szybciej się męczą. Jest to związane głównie ze starzeniem się układu krążenia i oddechowego, które stają się mniej wydolne. Mogą także zacząć wykazywać niepokój w konfrontacji z sytuacjami, które wcześniej nie robiły na nich wrażenia, gwałtowniej reagować na bodźce, wykazywać dezorientację czy zaburzenia poczucia czasu (aktywność w nocy), co związane jest bezpośrednio ze starzeniem się układu nerwowego, w tym z osłabieniem działania narządów zmysłów.
Najczęściej zmiany te pojawiają się i postępują powoli, co może uśpić naszą czujność. Możemy przyjąć, że o starszym psie mówimy, gdy kończy 8-my rok życia, a o starszym kocie, gdy 10-ty. Wyznaczenie tej orientacyjnej granicy jest o tyle ważne, że wiąże się ze zmianą podejścia do naszego pupila. Czworonogi wymagają wtedy całkiem innej opieki nie tylko ze strony domowników, ale i lekarzy weterynarii.
Zwierzęta starsze powinny przede wszystkim otrzymywać pokarm dostosowanych do ich wieku i potrzeb. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna nie tylko dla utrzymania zdrowia, ale także ma działanie terapeutyczne przy wielu chorobach. Wraz z wiekiem metabolizm zwierząt, podobnie jak ludzi, ulega spowolnieniu co sprzyja tyciu i może pogłębiać objawy rozwijających się chorób. Nadmierna waga nie tylko dodatkowo obciąża stawy, co sprawia że nasz pupil staje się jeszcze mniej aktywny, ale może być także przyczyną wielu poważnych chorób, tj. np. cukrzyca lub znacznie utrudniać prowadzenie terapii. Z tego względu odpowiednio dobrana dieta oraz dopasowana do wieku i możliwości pupila aktywność fizyczna są podstawą utrzymania przez naszego podopiecznego odpowiedniej kondycji.
Poza tym, nawet jeśli zwierzak jest w naszym odczuciu w bardzo dobrej formie, powinniśmy pamiętać o przeprowadzaniu badań przeglądowych, w których skład powinny wchodzić: badanie kliniczne, badania krwi (ich zakres w zależności od samopoczucia oraz wyniku badania klinicznego powinien ustalić lekarz weterynarii), badanie ultrasonograficzne i radiologiczne oraz badanie kardiologiczne. Zakres i częstotliwość badań powinien ustalić lekarz weterynarii w oparciu o historię chorób pacjenta oraz jego stan kliniczny. Wiele chorób wieku starszego rozwija się bardzo powoli i może dawać objawy dopiero w zaawansowanym stadium lub objawy te mogą być mało specyficzne. Badania przeglądowe są kluczowe dla zachowania zdrowia przez zwierzęta, gdyż pozwalają na wychwycenie zaburzeń na samym początku ich powstawania, co umożliwia wczesne rozpoczęcie terapii i daje dużą szansę na wyleczenie lub znaczne spowolnienie rozwoju choroby.
W momencie, gdy choroba zostanie już zdiagnozowana, kluczowy jest regularny monitoring stanu pacjenta oraz stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii. Niestety starsze organizmy mają bardzo słabe możliwości kompensacyjne i jakiekolwiek zaniedbanie z naszej strony może skutkować szybkim i nieodwracalnym pogorszeniem się stanu zdrowia starszego psa czy kota.
Zadbajmy odpowiednio o naszych czworonożnych seniorów tak, byśmy jak najdłużej mogli się cieszyć ich towarzystwem.
Na zdjęciu Shilla.
Materiał przygotowała lek.wet.spec.rozrodu Marta Gotowiecka.
O badaniach mogą Państwo przeczytać tutaj :

https://www.facebook.com/ekovetcentrum/posts/1586035554783778

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.