Blog

Blog

Zbliżają się święta, a co za tym idzie w naszych domach pojawiają się ozdoby,w tym rośliny mające umilić zbliżający się czas.

Wybierając je, pamiętajmy, że nie wszystkie sprzyjają naszym kocim jak i psim pupilom. Dziś skupmy się jednak na kotach.?

Jakich roślin powinniśmy unikać w święta, ale i na co dzień w naszych domach, by nie stanowiły one zagrożenia dla kociaków? Jest tego całkiem sporo, lecz czego nie zrobimy dla naszych podopiecznych! Spożycie choćby niewielkiej części tych roślin powoduje zatrucia,od lekkich do ciężkich postaci. 

A WIĘC, z domów pozbywamy się o dziś : 

1. DRACEN!
2.SKRZYDŁOKWIATÓW!
3. ALOESÓW!
4. FIKUSÓW!
5. AZALII!
6. LILII!
7. modnej ostatnimi czasy MONSTERY!?
8. pojawiającej się co roku na wielu świątecznych stołach PIOSENCJI, znanej jako GWIAZDA BETLEJEMSKA.?

 Świątecznym zagrożeniem nie są jedynie rośliny, ale także przeróżne bombki, zawieszki i łańcuchy, na które musimy uważać, by nie znalazły się w brzuszkach naszych kotów! ?Nawet choinka będąca miejscem chowania prezentów i radością ich znajdowania jest jednocześnie zbiorem ostrych igieł lubiących wbijać się, uszkadzając przy tym rogówkę naszym kocim wariatom. 

Zbliżający się czas wiąże się z odpoczynkiem,relaksem i zabawą, ale także z przygotwaniem oraz ścisłą kontrolą tak, by każdy z nas mógł cieszyć się z rodziną w domu zamiast w lecznicy weterynaryjnej.?

 

Materiał przygotowała lek.wet. Daria Banaszczyk.

W procesie udomowienia i życia obok człowieka przewód pokarmowy psa stopniowo przystosował się do trawienia składników pochodzenia roślinnego. Oczywiście owoce nie zastąpią pełnowartościowego pokarmu na opartego na białku zwierzęcym, ale mogą stanowić doskonałe urozmaicenie diety, a przy okazji są również źródłem wielu witamin.
Które owoce można bezpiecznie podawać naszym pupilom:

Organizm naszych pupili starzeje się około 7 x szybciej niż ludzki. Z tego właśnie powodu ważne jest rozpoznanie momentu, w którym nasz podopieczny rozpoczyna tzw. „jesień swojego życia”.
Trudno jest podać sztywne ramy, w jakim wieku rozpoczyna się psia czy kocia starość, gdyż jest to zależne od wielu czynników: przeszłości, a szczególnie opieki jaką zwierzak był otoczony w młodym wieku, przebytych chorób, rasy, wielkości (zwierzęta o większych gabarytach starzeją się szybciej) czy też osobniczych predyspozycji. Z tego względu najważniejsza jest dokładna obserwacja naszych czworonożnych towarzyszy.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna.
Robi się coraz cieplej i jaśniej. Wraz z poprawiającą się pogodą i większą ilością światła słonecznego czujemy się lepiej, rozpiera nas energia, a co za tym idzie, mamy ochotę spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

Wraz z nami czas na dworze spędzają oczywiście nasi uradowani podopieczni- spacerów jest więcej, są dłuższe, chodzimy dalej.

Niestety razem ze wzrostem temperatur do życia budzą się również kleszcze (choć przy obecnych ciepłych zimach pojedyncze osobniki są aktywne także o tej porze roku). Powszechnie wiadomo, że kleszcze aby przeżyć i się rozmnożyć, potrzebują w swoim cyku życiowym żywiciela, którym może być np. człowiek czy pies. Chociaż ukąszenie przez kleszcza wydaje się być czymś niewinnym i praktycznie bezbolesnym, w rzeczywistości może być bardzo niebezpieczne- kleszcze są nosicielami wielu chorób, m.in. boreliozy, babeszjozy, anaplazmozy, tularemii.

Ta strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.